Seznam 173 členů radikální organizace Islámský stát (IS), kteří mají údajně zvláštní výcvik zaměřený na páchání sebevražedných útoků v Evropě, rozšířila podle britského listu The Guardian mezinárodní policejní organizace Interpol. Dosud podle něj ale neexistují důkazy, že by některý z nich přicestoval do Evropy.

Potenciální atentátníky na seznamu Interpolu údajně na Blízkém východě vycvičili za jediným účelem - pomstít se evropským zemím za zapojení do koalice proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Žádný ze 173 podezřelých se ale zatím nedostal do Evropy, napsal The Guardian, podle kterého mezinárodní policejní organizace seznam evropským tajným službám rozeslala již na konci května.

Informace o džihádistech pocházejí podle britského listu od amerických tajných služeb, které je získaly z důvěryhodných zdrojů na Blízkém východě. Na seznamu jsou údajně jména, fotografie a data, kdy jednotlivé osoby IS naverboval, dále jména matky a údaje o mešitě, ve které se dotyčný nejčastěji zdržoval.

Interpol chtěl rozesláním seznamu evropským tajným službám především zjistit, zda mohou k jednotlivým osobám poskytnout další informace, napsal The Guardian.

Evropské tajné služby se dlouhodobě obávají, že po porážce IS v Iráku a Sýrii odejde řada bojovníků radikální sunnitské organizace do Evropy, kde bude páchat teroristické útoky. Mezi členy IS je řada Evropanů. Podle odhadu z roku 2015 na Blízký východ odjelo z Evropy bojovat kolem 4000 osob.

Související