Nejméně 35 mrtvých a 42 zraněných si v pondělí ráno v Kábulu vyžádal útok sebevražedného atentátníka, oznámil mluvčí afghánského ministerstva vnitra. Automobil napěchovaný trhavinami podle něj narazil do autobusu převážejícího zaměstnance ministerstva důlního průmyslu. Exploze otřásla převážně šíitskou západní částí metropole. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

Čtvrť, v níž byl atentát spáchán, obývají převážně šíitští Hazárové. Podle agentury AP tam žijí i někteří prominentní politici, například hazárský vůdce a člen parlamentu Muhammad Muhakík. Terčem atentátu byla podle některých zdrojů právě Muhakíkova rezidence, podle jiných autobus s ministerskými úředníky.

"Vůz explodoval před prvním kontrolním stanovištěm u rezidence pana Muhakíka," řekl agentuře AFP mluvčí tohoto politika. Mezi mrtvými jsou podle něj členové ostrahy i civilisté.

Mluvčí ministerstva vnitra i někteří svědkové ale tvrdí, že cílem byl mikrobus se zaměstnanci ministerstva důlního průmyslu. Oblast nedaleko Muhakíkova domu policie uzavřela.

Američané zabili šéfa Islámského státu v Afghánistánu Abú Saída

Krátce po incidentu se k útoku prostřednictvím Twitteru přihlásilo islamistické hnutí Tálibán, přičemž uvedlo, že exploze zabila 37 zaměstnanců afghánských zpravodajských služeb. Podle agentury Reuters však Tálibán často tvrdí, že jeho útoky zabily více vládních zaměstnanců, než tomu je ve skutečnosti.

První fotografie z místa zachycují ulici zahalenou kouřovým mrakem, ohořelé stromy, několik menších požárů a silně poničené domy a obchody. Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že výbuch zničil tři civilní vozy a 15 obchodů.

Západní část afghánské metropole byla přitom už v minulosti dějištěm několika útoků včetně sebevražedného atentátu, při kterém v červnu přišel o život významný šíitský duchovní.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými útoky hnutí Tálibán a s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát (IS).

Během první poloviny tohoto roku zahynulo při násilnostech v Afghánistánu už 1662 civilistů. Nejméně pětina všech letošních civilních obětí připadá na Kábul. Na konci května tam při mohutném bombovém atentátu spáchaném s pomocí nákladního automobilu zahynulo nejméně 150 lidí.

Pondělní útok je už desátým velkým atentátem v Kábulu od počátku roku, uvedla agentura DPA. Hazárská komunita si v těchto dnech připomíná první výročí atentátu proti několikatisícové demonstraci svých příslušníku v Kábulu, kde loni 23. července zahynulo 84 lidí a dalších 300 bylo zraněno. Šlo také zároveň o první atentát v Kábulu, k němuž se přihlásil takzvaný Islámský stát.