Při střelbě na diskotéce v jihoněmecké Kostnici v neděli brzy ráno zemřeli dva lidé a tři další utrpěli těžká zranění. Jedním z mrtvých je 34letý střelec, který zemřel po střetu s policií. Pachatelem byl irácký občan, který od roku 1991 žil v Německu. Policie vyloučila jako motiv činu terorismus; příčinou střelby byl zřejmě spor v minulosti opakovaně trestaného muže s pracovníky diskotéky.

Incident se odehrál v ulici Max-Stromeyer-Straße kolem 04:30 SELČ, kdy muž začal střílet před jednou z diskoték osmdesátitisícového univerzitního města u hranic se Švýcarskem. Na místě okamžitě propukla panika a lidé se snažili uprchnout z budovy nebo se schovat. "Diskotéka byla nacpaná k prasknutí. Odhaduji, že zde bylo několik stovek lidí," řekl agentuře DPA jeden ze svědků, podle něhož útočník na návštěvníky bezhlavě pálil z automatické zbraně.

Střelbě podle státního zástupce Johannese-Georga Rotha předcházela hádka muže s irácko-kurdskými kořeny s pracovníky diskotéky. Po ní muž odešel a zanedlouho se vrátil vyzbrojen útočnou puškou M16, která patří ke standardní výbavě americké armády. U vstupu do diskotéky zabil střelou do hlavy jednoho ze členů ochranky a další lidi střelbou zranil. Uvnitř budovy podle policie nestřílel.

"Nic, zdůrazňuji nic v tuto chvíli nemluví pro to, že by čin měl teroristické nebo islamistické pozadí," uvedl státní zástupce Roth. Střelec, který diskotéku navštěvoval častěji, byl podle něj zetěm provozovatele podniku. Vzhledem k tomu, jakou zbraň použil, hovoří policie o štěstí, že na místě nebylo více zraněných. Jak se k pušce střelec dostal, zatím není jasné.

Krátce po útoku se muž dostal do přestřelky s policií, během níž byl těžce zraněn. Zemřel v nemocnici. Zranění utrpěl i jeden z policistů, který ale není v ohrožení života. Život mu podle vyšetřovatelů pravděpodobně zachránila přilba, kterou měl na hlavě. Ani dvojice dalších zraněných není v ohrožení života.

Protože v neděli brzy ráno nebylo hned jasné, jestli je pachatel jeden, nebo jich je více, byly na místo povolány desítky policistů i speciální jednotky. Nad oblastí také kroužil policejní vrtulník.

Krvavý útok zasáhl Německo už v pátek, kdy 26letý muž v Hamburku nožem jednoho člověka zabil a sedm dalších zranil. Policie za tímto útokem vidí náboženské motivy, zároveň ale uvedla, že pachatel byl psychicky labilní. Není tedy jasné, co bylo primární příčinou násilného činu.

Související