Německá sociální demokracie osm týdnů před parlamentními volbami ztrácí na konzervativce v průzkumech 14 procentních bodů. I proto se zřejmě rozhodla přejít do osobnějších útoků, jak to například předvedla ministryně pro rodinné záležitosti, sociální demokratka Katarina Barleyová v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.

"Chci věci posouvat kupředu. To lze lépe se Sigmarem Gabrielem než s kancléřkou, která na nic nemá skutečný názor," řekla na dotaz, s kým se ji lépe spolupracuje Barleyová. Gabriel je exšéf strany sociálních demokratů a nyní ministr zahraničí.

Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Emnid pro list Bild am Sonntag by konzervativní koalice CDU/CSU získala 38 % hlasů, druhé místo by obsadili sociální demokraté s 24 %, na třetím místě a čtvrtém místě by se shodně s devíti procenty umístila Levice a Alternativa pro Německo.

V této době ale podle Barleyové nemají průzkumy potřebnou výpovědní hodnotu. "Počkejte, až se lidé vrátí z dovolených a politická kampaň nabere správný směr. Potom ukážeme, že můžeme nabídnout na nejdůležitější politické otázky ty správné odpovědi, na rozdíl od CDU/CSU. Přibližně třetina voličů se ještě nerozhodla. Nechme tedy zatím být ankety anketami," řekla.

Barleyová je přesvědčena, že veřejnost je Angelou Merkelovou a její politikou přesycena. Sociální demokraté mají od jara nového volebního lídra Martina Schulze. Během několika týdnů vstoupilo nově do sociální demokracie 22 000 nových členů. Vzhledem ke stagnaci v předešlých letech můžeme nyní hovořit o explozi. To podle ní svědčí o napjaté atmosféře ve společnosti.

Když sociální demokraté zvolili Schulze do svého čela, stáhli náskok CDU/CSU na pouhých šest procent. Tento efekt ale již zřejmě pominul. Sociální demokraté tak hledají témata, jimiž by přitáhli voliče. Schulz minulý týden navštívil Itálii, která se potýká s vlnou uprchlíků, a snažil se téma imigrantů využít proti své soupeřce, kancléřce Angele Merkelové.

Německo čekají 24. září 2017 parlamentní volby. Dvaašedesátiletá Angela Merkelová už potvrdila, že se chce ucházet o čtvrté volební období ve funkci kancléřky.

V průzkumech je většina dotázaných přesvědčena, že programové rozdíly mezi křesťanskými a sociálními demokraty jsou minimální. Pro občany jsou totiž klíčové otázky migrace a financování EU. V obou bodech se Merkelová a Schulz víceméně shodují.

Schulz 25. června představil na sjezdu strany v Dortmundu volební program. Angelu Merkelovou obvinil z útoku na demokracii a z arogance, její politiku považuje za hloupou, volební program označil jako bezobsažný. Je přesvědčený, že aroganci Merkelové ještě veřejnost pocítí.

"Zoufalství nikdy nesmí být tak velké, aby si demokraté navzájem předhazovali útoky na demokracii," uvedl po tehdejším výpadu generální tajemník CDU Peter Tauber, který přislíbil, že CDU vede férovou kampaň a SPD veřejně vyzval, aby dělala totéž. CDU Schulzův útok na Angelu Merkelovou vnímá jako projev zoufalství a bezradnosti.

Související