Nebývale ostře reagoval ve středu večer na nové protiruské sankce podepsané prezidentem USA Donaldem Trumpem ruský premiér Dmitrij Medveděv. Na Facebooku napsal, že vyhlášení "naprosté obchodní války" znamená konec nadějí na zlepšení vztahů s USA. Prezident Vladimir Putin přitom ústy svého mluvčího konstatoval, že Trumpův podpis na situaci nic výrazně nemění.

Nový americký sankční zákon omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Dává prezidentovi USA možnost trestat i evropské firmy, které s Moskvou v energetické sféře spolupracují. Sankce před Trumpovým podpisem drtivou většinou hlasů schválily obě komory Kongresu.

Trumpova vláda podle Medveděva "demonstrovala naprostou bezmoc a poníženě přenechala výkonné pravomoci Kongresu". Ruský premiér tak komentoval ustanovení sankčního zákona, podle něhož hlava státu nesmí sankce zmírnit ani zrušit bez souhlasu poslanců. Tento fakt podle Medveděva "mění rozložení sil v politických kruzích USA".

"Americký establishment Trumpa na hlavu porazil, prezident nemohl zákon nepodepsat," konstatoval ve Facebooku ruský premiér.

"Nové sankční téma vzniklo především proto, že je další cestou, jak Trumpa umravnit. Následovat budou nové manévry, jejichž cílem je zbavit ho moci. Nesystémový hráč podléhá likvidaci," předvídá Medveděv.

Předseda ruské vlády je přesvědčen, že sankční režim bude trvat desetiletí, nestane-li se zázrak. Vztahy mezi USA a Ruskem budou napříště krajně napjaté bez ohledu na složení Kongresu nebo na osobu prezidenta. Rusko za této situace musí spoléhat hlavně samo na sebe, píše Medveděv. "Situaci zvládneme," uzavírá svůj komentář.

Související