Ve čtyřech chudinských čtvrtích Ria de Janeiro zasahují od rána tisíce vojáků a policistů. Pokoušejí se uklidnit zhoršující se bezpečnostní situaci ve druhém největším brazilském městě, které v posledních týdnech zachvátila vlna násilí a hromadných krádeží nákladních aut. Uvedl to v sobotu podle agentury AFP odbor bezpečnosti města (Seseg).

Do operace v severní a západní části města s 6,5 miliony obyvatel jsou nasazeny helikoptéry. Ozbrojené složky mají podle AFP 40 příkazů k zatčení. Chudinské favely ovládají znepřátelené gangy, které se obohacují prodejem drog.

Ve městě bylo v první půli roku zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009, včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce.

Od začátku roku bylo zabito 93 policistů. Loni došlo podle Federace průmyslu Ria de Janeiro převážně na příjezdových cestách do města k 10 tisíc krádeží kamionů.

Dekret opravňující k "nasazení ozbrojených složek" ve městě před týdnem podepsal brazilský prezident Michel Temer. Do boje s organizovaným zločinem bylo okamžitě nasazeno 10 tisíc mužů včetně 8500 vojáků.

Související