Páteční prezidentské volby ve Rwandě zcela podle očekávání nepřinesly žádné překvapení. Zvítězil v nich už potřetí za sebou Paul Kagame, který tuto funkci zastává už od roku 2000 a setrvá v ní dalších sedm let. Tentokrát Kagame získal dokonce více hlasů než v obou předchozích hlasováních.

Šéf volební komise Kalisa Mbanda v sobotu podle agentury DPA oznámil, že 59letý Kagame získal 98,63 procenta hlasů. Jeho vyzývatelé měli, jak se očekávalo, jen mizivou šanci. Nezávislý uchazeč Philippe Mpayiaman a Frank Habineza z Demokratické strany Zelených získali podle volební komise 0,73, respektive 0,47 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 98 procent.

"Děkuji, že jste mi znovu dali důvěru, a slibuji navázat na naše velkolepé úspěchy," prohlásil Kagame na shromáždění svých podporovatelů, z něhož přinesla živé záběry televize.

Za Kagameho vedení ukončila nyní vládnoucí Rwandská vlastenecká fronta (FPR) v roce 1994 genocidu, během níž bylo vyvražděno 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Podle expertů se Kagame těší ve své zemi velké popularitě a chválu mezinárodního společenství si získal za rychlé a poklidné hospodářské oživení státu. Kritici mu ovšem připisují porušování lidských práv, omezování nezávislých médií a potlačování politické opozice.

V roce 2015 dosáhl Kagame pomocí referenda změn v ústavě, díky nimž si úřad teoreticky pojistil až do roku 2034. Po nynějším sedmiletém mandátu by hypoteticky mohl absolvovat ještě dva pětileté.

Související