Globální oteplování se podepsalo na teplotách loňského roku, který byl ze všech evidovaných let nejteplejší. Oznámil to ve čtvrtek ve výroční zprávě americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Rekordních hodnot podle něj dosáhly i emise skleníkových plynů. NOAA sleduje klima 137 let.
Kromě skleníkových plynů měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niño, uvedl NOAA. Rekordy americký úřad zaznamenal také, pokud jde o výšku mořské hladiny a objem ledu v Arktidě i Antarktidě. Světové ledovce se zmenšily v průměru o metr, zmenšování jejich velikosti NOAA registruje každoročně už 37 let.
Větší byl loni rovněž počet zaznamenaných ničivých dešťů, tropických cyklon a případů silného sucha. Dosavadnímu maximu se přiblížila teplota horních vrstev mořské vodní masy.
Podle jednoho z autorů zprávy Dekeho Arndta prakticky jediným údajem, který se nevymykal normálu, bylo pokrytí severní polokoule sněhem.
Teplota povrchu Země byla loni zhruba o půl stupně Celsia vyšší ve srovnání s průměrným ukazatelem za posledních 30 let. Hladina světového oceánu se zvýšila o 82 milimetrů ve srovnání s rokem 1993, kdy NOAA tento údaj měřila poprvé.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist