Centrem Prahy prošel v sobotu odpoledne průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride. Podle pořadatelů na cestu vyrazilo a podél trasy přihlíželo kolem 35 000 lidí. Mnozí měli s sebou duhové vlajky, někteří přišli v pestrých kostýmech. Na bezpečnost a pořádek dohlížela policie, po cestě omezovala dopravu. Proti akci protestovalo nedaleko sochy svatého Václava několik věřících a v jedné z ulic pak asi dvě desítky extremistů.

"Průvod je karnevalovým průvodem. Je úplně v pořádku, že gayové a lesby, bi- a transgender lidé mají možnost jednou za rok se na pár hodin projít ulicemi, držet se za ruce, líbat se. Polovina lidí je mimopražských. Přijedou z vesnic a malých měst a konečně jsou sami sebou, tak jim tu možnost dejme," řekla ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Duhový průvod prošel pražskými ulicemi už posedmé. Zamířil na Letnou, kde pořadatelé do 22:00 připravili hudební program. Účastníci se začali řadit v dolní polovině Václavského náměstí před polednem. Ve 12:30 pak zamířili k soše svatého Václava, kterou obešli. Odtud se průvod vydal na svou trasu po ulici Na Příkopě a na náměstí Republiky k nábřeží a pak přes Čechův most po schodech na Letnou, kde pořadatelé připravili hudební program na třech pódiích.

Podle organizátorů se do průvodu zapojilo na 35 000 lidí. Přesnější počty účastníků budou příští týden od mobilních operátorů. Podle mluvčí festivalu Bohdany Rambouskové se akce obešla bez incidentů. Jednoho z účastníků po pádu z alegorického vozu odvezla sanita s lehčími zraněními do nemocnice.

Na akci dorazili zástupci velvyslanectví některých zemí i někteří politici. V čele průvodu šla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která převzala záštitu. Festival a pochod v minulosti zaštítili i její předchůdci ve funkci. Mezi účastníky byly patronka internetové LGBT poradny, moderátorka Ester Janečková či zpěvačka Olga Lounová.

Na Václavském náměstí se objevilo i několik věřících, kteří proti pochodu protestovali a odsuzovali jinou sexuální orientaci. "To, že ses narodil jako homosexuál, je nesmysl. Narodil jsi se jako muž a muž touží po ženě. To, co vy nazýváte sexuálním poměrem, je ohavnost," snažil se přesvědčit zástup lidí s duhovými vlajkami muž s transparentem. Mnozí z účastníků průvodu se s ním vyfotili a odměnili ho potleskem. Podle konzervativní iniciativy D.O.S.T. akci pořádají "homosexualističtí aktivisté", kteří od společnosti "drze žádají respekt". V jedné z ulic, která přiléhala k trase, pak na průvod čekala asi dvacítka extremistů.

Podle Saparové se Prague Pride za sedm ročníků stal už tradiční akcí a velkým letním festivalem, který do Prahy láká i cizince. "Turisté Prahu milují, LGBT turisté obzvlášť. Podle našich průzkumů čtvrtina návštěvníků (festivalu) přijede ze zahraničí. Praha tím může dávat navenek najevo respekt a vyjadřovat, že je to místo, které je otevřené všem," řekla Saparová. Podle ní velkou část účastníků průvodu tvoří heterosexuálové.

V průvodu jela desítka alegorických vozů. Zatímco v jiných městech bývají při podobných akcích k vidění vyzdobené kamiony, pražská vozidla jsou kvůli úzkým uličkám i nízkým trolejím malá. Letos je vyslalo několik firem a neziskových organizací. "Firmy se přestávají bát spojit své jméno s tématem LGBT a podpořit myšlenku rozmanitosti," řekla Rambousková.

Duhový pochod hrdosti se poprvé uskutečnil v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.