Nový úřad se chystá zahájit řízení s prvními hříšníky, kteří hned na začátku nezvládli dodržet pravidla férové kampaně. Kromě hlasování do sněmovny musí šéf Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ukočírovat prezidentské kandidáty a vypořádat se i s volbami senátorů. A i když se v českých médiích předvolební souboje objevují stále častěji, o předsedovi úřadu Vojtěchu Weisovi (38) toho příliš známo není. Přitom to může být muž, díky kterému se česká politická scéna stane zase o trochu transparentnější. Anebo také ne. Kdo je Vojtěch Weis zjišťoval týdeník Respekt.

V RESPEKTU Č. 33 SI DÁLE PŘEČTETE:

Hlavní komentář: S kanonem na vrabce: Cesta k ženské rovnoprávnosti vede přes změnu postojů veřejnosti, nikoli přes personální politiku firmy Google

Téma: Samota léčí: Cesty lidí, kteří vystupují z davu a stávají se sami sebou
 
Agenda: Nevím, čí to je: Andrej Babiš se topí v projektu, který dřív považoval
za svůj nejlepší nápad
 
The Economist: Smrt na silnici: Šlapal dobře. Avšak konec stroje, jenž změnil svět, se blíží
 
Kontext: Příliš drahá křídla: Proč platy nejlepších fotbalistů letí bláznivě vzhůru
 
Kontext: Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky?
 
Rozhovor: Musíte riskovat: Specialista na volební kampaně, Američan Lex
Paulson, pomáhal stvořit fenomén Macron. Teď zaměřil pozornost na Česko a tvrdí, že v této zemi dřímá "politická příležitost". Jen prý zatím neznáme její kontury.
 
Kultura: Pro nepoučené publikum: Jaroslav Róna oslavuje šedesátku velkou
výstavou, domem a druhým potomkem
 
Civilizace: Ať shoří: Švédsko se vyhřívá v energii získané z odpadků. Jsou spalovny komunálního odpadu tou správnou cestou?
I obalka R33 2017

V plné kavárně kousek od Karlínského náměstí se tiše hovořícímu Vojtěchu Weisovi mírně chvějí ruce. Už na první pohled mezi neformálně oblečené návštěvníky nezapadá – má na sobě bílou košili, kravatu a černé sako. Právě dorazil z Brna, kde jeho úřad pro kontrolu stranických výdajů od března sídlí. Weis tam tráví celý pracovní týden, večer přespává u matky a v pátek se vrací zpět do hlavního města za ženou a dvěma dětmi. "I když jsem rodinný typ a chtěl bych s rodinou trávit víc času, práce ve státní správě má pro mě velký smysl," říká úředník, na němž leží nelehký úkol: dohlédnout na spravedlivé financování podzimních voleb, jež mnozí komentátoři i političtí profesionálové označují za důležitý milník v dalším vývoji české demokracie.

Vojtěch Weis byl většinu své kariéry byrokratem. Do hlubin státní správy se ponořil hned po studiu brněnských práv, ve svých dvaceti pěti letech. První šanci dostal na ministerstvu vnitra, kde pracoval v odboru legislativy. Vydržel tam přesně jeden rok a po krátké zastávce v advokátní kanceláři a neúspěšné kandidatuře do Poslanecké sněmovny v dresu ČSSD získal ve sněmovně úřednické místo jako poradce rozpočtového výboru. Tři roky nato, v roce 2010, se dostal do funkce tajemníka zemědělského výboru.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?