Neuvěřitelně rychlý pokrok v dostřelu severokorejských raket, které podle některých expertů už mohou zasáhnout západní pobřeží USA, není dílem korejských, ale ukrajinských inženýrů. Tvrdí to Michael Elleman, raketový expert britského Mezinárodního institutu pro strategická studia. 

vše o krizi mezi usa a kldr na jednom místě

Ve své analýze, opřené například i o fotografie severokorejského vůdce Kim Čong-una při raketových testech s detaily motorů, došel k závěru, že nové severokorejské rakety Hwasong-12 a Hwasong-14 testované poprvé loni v září i během letošního roku, mají radikálně jiné motory než ty užité v předcházejících testech. A jejich trysky a pohon jsou nápadně podobné ukrajinskému motoru RD-250.

Tento motor pochází z dílny ukrajinské továrny Južmaš v Dnipropetrovsku. Ta dodávala motory do sovětských mezikontinentálních střel, jako byly rakety SS-18, ale nyní vyrábí trolejbusy a hledá odbyt pro své raketové výrobky. Od ruské agrese vůči Ukrajině totiž přišla o zakázky v Rusku, které s ukrajinskými motory původně počítalo pro obnovu svého raketového arzenálu.

"Neexistuje důkaz, že by Severní Korea nezávisle a úspěšně vyvinula takový motor," uvádí Elleman. Podle něj je pochybné, že i předtím dokázala okopírovat motory pro rakety kratšího doletu, dovezené kdysi z Ruska.
Motor není podobný žádnému známému pohonu z USA, Francie, Číny, Japonska, Indie či Íránu. Nejpravděpodobnějším zdrojem motorů je proto území bývalého Sovětského svazu, tvrdí Elleman a podrobně ho srovnává s ukrajinskými výrobky.

Južmaš v Dnipropetrovsku byl už v minulosti terčem pokusu severokorejských agentů okopírovat konstrukci motoru. Ukrajinská vláda už odmítla, že by porušila mezinárodní dohody a embargo na dovoz takových motorů do Severní Koreje. "Tato informace není podložena žádnými důkazy, její obsah je provokací, nejpravděpodobněji vyvolanou ruskými tajnými službami, aby zakryly své vlastní zločiny," řekl v prohlášení Oleksandr Turčynov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti. Ukrajina podle něj zastavila jakýkoli vývoz vojenské technologie do Ruska a nikdy nic takového nedodala ani Severní Koreji.

Nemusí jít o ukrajinskou výmluvu. Nikdo neví, kolik a jakých motorů Rusko z ukrajinského závodu během sovětských i postsovětských časů získalo. Motor v šedesátých letech minulého století vyvinul ruský Gluškův závod a vyráběl se spolu s dalšími podobnými právě na Ukrajině. Naposledy se používal na raketách Cyklon-3, které do roku 2009 sloužily jako jeden z "náklaďáků" dopravujících satelity na oběžnou dráhu. V dobách Sovětského svazu poháněl mezikontinentální střely SS-9, které byly schopny nést až tři jaderné hlavice najednou.

Pokud by Severokorejci zvládli zkombinovat takový motor s mezikontinentální střelou, k tomu přidali dostatečně malou jadernou hlavici, mají Spojené státy a zbytek světa vážný důvod k obavám.

Při výměně hrozeb mezi Washingtonem a Pchjongjangem minulý týden vyšlo najevo, že americké a japonské tajné služby předpovídají, že v řádu měsíců se Severokorejcům podaří dostatečně zmenšit jadernou hlavici. Podle expertů je pro ně ovšem větší problém vyvinout prostředek, který by hlavici ochránil po mezikontinentálním letu při návratu do atmosféry, aby mohla přesně udeřit na cíl. Pchjongjang naposledy pohrozil, že v krátké době vypracuje plán, jak udeřit na americký ostrov a vojenskou základnu Guam v Tichém oceánu.

Nejsilnější ze severokorejských raket, Hwasong-14, ovšem stále potřebuje i podle Ellemanovy studie další vývoj, především pokud jde o její letovou stabilitu a schopnost navádění. Po několika testech ji bude Severní Korea schopna nasadit do bojového použití nejspíš už v první polovině příštího roku.

Severokorejská raketová a jaderná zařízení jsou umístěna v horských a podzemních komplexech, takže případný preventivní úder proti nim by nemusel být účinný, shodují se experti. Proto - na rozdíl od ostré rétoriky prezidenta Donalda Trumpa - doporučují spíš intenzivní diplomacii. Čína, největší severokorejský obchodní partner a zároveň ochránce, oznámila, že od úterka uplatní vůči Pchjongjangu tvrdé sankce, přijaté předminulý týden Radou bezpečnosti OSN.

A Američané se nyní snaží uklidnit Jižní Korejce a další spojence v Asii po sérii Trumpových ostrých výpadů vůči Severní Koreji, že USA mají "namířeno a nabito". V Soulu nyní například šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford ujišťoval nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, že vojenské řešení je až to poslední, k čemu by se Američané uchýlili a že na bezpečnostních zárukách USA vůči Jižní Koreji se nic nemění.

Související