Soud v Simferopolu poslal na dva měsíce do vězení údajného agenta ukrajinské tajné policie (SBU), kterého v sobotu zadržela ruská kontrarozvědka (FSB) na anektovaném poloostrově Krym. Ruská média o případu informovala v úterý. Muž se podle FSB chystal poškodit elektrické vedení a založit několik požárů na Krymu, napsala agentura TASS. Kyjev incident označil za provokaci.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Krátce nato vypukly na východě Ukrajiny boje mezi proruskými separatisty a Kyjevem, které si od té doby vyžádaly více než 10 000 mrtvých.

Zadržený Ukrajinec Hennadij Lymeško měl u sebe při zatčení mimo jiné trhavinu, výbušné zařízení, granát a digitální fotoaparát, uvedla FSB. Muž se na videu uveřejněném kontrarozvědkou k činu přiznal.

Ukrajinská tajná policie označila zatčení údajného agenta za provokaci. "Myslíme si, že podobné falešné zprávy využívá ruská tajná služba k zastrašování obyvatel poloostrova, kteří stále častěji vyjadřují nespokojenost s okupační vládou," uvedla SBU ve svém prohlášení.

Ukrajina přitom v červnu na hranici s okupovaným Krymem zadržela dva ruské pohraničníky, kteří prý zabloudili při nočním cvičení.

Související