Íránský soud nařídil zmrazit majetek 150 osob, které pracují pro perskou redakci britské veřejnoprávní stanice BBC. Podle oznámení britské stanice jsou na seznamu současní i bývalí zaměstnanci a také přispěvatelé. BBC požádala íránské úřady, aby opatření zrušily. V Íránu je televizní, rozhlasová i internetová produkce BBC zakázaná. Někteří Íránci ale její vysílání přijímají přes satelit.

Ředitelka zahraničního oddělení BBC Francesca Unsworthová sdělila, že rozhodnutí zaměstnancům brání kupovat nebo prodávat majetek i automobily. Podle Unsworthové je "šokující, že by měl někdo za svoje vazby na BBC čelit finančním nebo právním postihům".

V soudním rozhodnutí jsou jména 152 osob, jichž se zmrazení majetku týká. Vydal je soud, který přísluší teheránské věznici Evín. Podle BBC se stanice o tomto rozhodnutí dověděla nepřímo, a to díky případu, kdy chtěl příbuzný jedné zaměstnankyně prodat majetek.

Vedení BBC považuje krok Íránu za snahu umlčet nestranné novináře. Výkonný šéf perského vysílání Amír Azímí řekl, že pracovníci redakce budou nadále zajišťovat nezávislé, důvěryhodné a nestranné zpravodajství.

Přes zákaz má v redakce v Íránu podle informace BBC 13 milionů posluchačů a diváků. Írán je tak mezi ostatními zeměmi co do sledovanosti BBC na sedmém místě.

Související