Zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates se v červnu vzdal 64 milionů akcií Microsoftu v hodnotě 3,6 miliardy dolarů (přes 80 miliard korun) a věnoval je na charitu. Gates ale i tak zůstává nejbohatším člověkem na světě, i když částka, kterou nyní věnoval, je největší od roku 2000. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Hodnota těchto akcií se rovná necelým pěti procentům Gatesova celkového majetku, který činí odhadem 89,9 miliardy dolarů (dva biliony korun). Podíl Billa Gatese v Microsoftu se nyní snížil na 1,3 procenta.

Ačkoliv se Gates akcií vzdal už v červnu, veřejnost se o tom dozvěděla až nyní, po zveřejnění příslušných formulářů určených Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Od roku 1994 věnoval nyní jednašedesátiletý Gates s manželkou Melindou na charitativní účely kolem 35 miliard dolarů.

V roce 2010 Bill Gates a Warren Buffett založili fond Giving Pledge a zahájili kampaň, jejímž cílem je získat další velmi bohaté lidi, aby se k nim připojili a věnovali alespoň polovinu svého majetku na charitu. Od té doby se k nim přidalo více než 170 lidí, mezi nimi například spoluzakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg či podnikatel David Rockefeller.

Související