Záchranáři po pondělním sesuvu půdy v Sieře Leone už vyprostili téměř 400 těl. S odkazem na vrchního koronera o tom v úterý informovala agentura Reuters. Červený kříž v úterý odpoledne uvedl, že se po sesuvu stále pohřešuje 600 osob, a odhadoval, že bilance mrtvých poroste. Záchranné práce stále pokračují.

Vrchní koroner Seneh Dumbuya oznámil, že vyproštěno bylo téměř 400 těl s tím, že konečná bilance obětí podle něj přesáhne 500.

Bahno po silném dešti zavalilo nebo strhlo stovky domů a chatrčí ve slumech v okolí Freetownu, který má oficiálně asi milion obyvatel. Nejvíce sesuvy postihly předměstí Regent. O střechu nad hlavou podle odhadů přišlo kolem 3000 lidí.

V úterý se uskutečnily hromadné pohřby, které podle agentury Reuters uvolnily místa v přeplněných márnicích.

"Nikdy jsem nic podobného neviděl... Řeka bahna najednou zavalila celé komunity a úplně je smetla. Bojujeme s časem, dalšími záplavami a nebezpečím, že se začnou šířit nemoci," uvedl programový vedoucí Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Abdul Nasir s tím, že sesuv postihl asi 9000 lidí.

Prezident Sierry Leone Ernest Koroma v úterý vyzval obyvatele Regentu a dalších postižených oblastí v okolí metropole, aby opustili své domovy a usnadnili tak záchranářům a vojákům pátrání po možných přeživších. V okolí Freetownu vzniklo několik registračních a asistenčních center, kde se mohou evakuovaní hlásit, dodal prezident.

Související