Čína se více otevře zahraničnímu kapitálu a bude lépe chránit duševní vlastnictví. Pro investory by mělo být snazší převádět ze země kapitálové výnosy, včetně zisků a dividend. Uvedla to ve středu čínská vláda. Země tak chce zabránit dalšímu poklesu přímých zahraničních investic, které v prvním pololetí klesly o 1,2 procenta na 485,42 miliardy jüanů (1,6 bilionu korun).

Podle dokumentu uveřejněného na webu Státní rady se zahraničním investorům otevře více odvětví, včetně výroby vozidel s pohonem na nové typy energie, stavby lodí, letectví a osobní železniční dopravy. Státní rada také zopakovala, že zahraničním investorům více otevře bankovnictví, pojišťovnictví a obchody s cennými papíry. Vypracován bude přesný časový plán změn.

Restriktivní politiku Číny v přístupu na vlastní trh dlouhodobě kritizují jak zahraniční investoři, tak jejich vlády. Země v posledních měsících naznačovala, že je připravena učinit ústupky. Chyběly ale detaily a časový harmonogram, připomněla agentura Reuters.

Čína také zopakovala, že podnikne kroky k lepší ochraně duševního vlastnictví. Zvýší například i pokuty za jeho porušení. Ujištění přichází po pondělním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nechá prověřit údajnou krádež duševního vlastnictví, které se dopouští Čína. Jde o první přímé obchodní opatření, které Trumpova administrativa dosud proti Číně přijala.

Související