Slovenský ministr školství Peter Plavčan po aféře spojené s podezřením na netransparentní rozdělování dotací z evropských fondů ve čtvrtek podle očekávání oznámil demisi. K výměně ministra ve středu vybídl premiér a předseda nejsilnější koaliční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico.

Slovenská národní strana (SNS), která Plavčana do funkce ministra dosadila a minulý týden odstartovala vládní krizi vypovězením koaliční smlouvy, Ficovi ustoupila.

"Po zralé úvaze abdikuji na post ministra školství, protože to, co se dělo v posledních dnech, překročilo své meze. Potřebuji chránit svou rodinu a rovněž Slovenskou národní stranu," řekl Plavčan novinářům. Jméno jeho nástupce zatím není známé.

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd. Dotace měly naopak dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

Ministr počátkem týdne, kdy ještě svou rezignaci odmítal, ohlásil zrušení jednoho ze zmiňovaných dotačních programů či nastavení nových pravidel hodnocení žádostí.

Plavčan, který nebyl členem SNS, před jmenováním ministrem dlouhá léta zastával vysoký úřednický post na ministerstvu školství. V minulosti čelil kritice kromě jiného za to, že pobíral vysoké odměny za funkci ve studentském půjčkovém fondu, která byla neplacená. Peníze vrátil až po provalení aféry.

Odborníci dlouhodobě upozorňují na nedostatky ve slovenském vzdělávacím systému a na zhoršující se výsledky slovenských žáků v mezinárodních srovnáních znalostí a jejich uplatňování v praxi. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zase doporučila Slovensku zvýšit výdaje na školství a zlepšit odměňování pedagogů.

Podle Plavčana za půldruhého roku v křeslu ministra se podařilo odstartovat procesy, které směřují k přípravě základní vize slovenského školství, ke zvýšení rozpočtu ministra školství i platů učitelů.

Odchod Plavčana z funkce ministra není první změnou v koaliční Ficově vládě, která nastoupila do úřadu loni v březnu. Před rokem rezignoval na post ministra dopravy Roman Brecely. Učinil tak poté, co jeho strana Síť po rozkolu přišla o většinu poslanců a později vypadla i z vládní koalice, kterou v současnosti kromě Směru-SD a SNS tvoří také strana Most-Híd.

Aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem.

SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr, že skandál vyvolal dodáváním informací opozici, a tvrdila, že machinace kolem rozdělování peněz mají na svědomí lidé spojení s Ficovou stranou. Ještě v úterý předsedové koaličních stran ve společném prohlášení uvedli, že se dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě.

Související