Katalánská metropole Barcelona se stala dějištěm nejkrvavějšího útoku ve Španělsku za posledních 13 let. K atentátu se přihlásil Islámský stát.
Není náhodou, že si útočníci vybrali právě Barcelonu, metropoli jednoho z nejbohatších španělských regionů Katalánska. Právě tam žijí nejradikálnější islamisté z celého Španělska, již mají vazby na džihádisty z dalších zemí.
Každým rokem bezpečnostní složky ve Španělsku kvůli džihádismu zatýkají více a více lidí. Roste také počet podezřelých, které bezpečnostní složky sledují. Katalánsko je na tom ale nejhůře.
Od roku 2012 policie v Katalánsku provedla celkem 30 protidžihádistických operací, během kterých zadržela 62 lidí. Pro srovnání: v Madridu to bylo 19 operací a za mřížemi skončilo 51 podezřelých radikálů, informoval list El País.
V Barceloně působí radikální verbíři
V Katalánsku žije největší muslimská komunita z celého Španělska. Ta se zde, v jednom z nejbohatších regionů, vytvořila postupně během migračních vln především před rokem 2007. Aktuálně čítá asi půl milionu lidí. Do oblasti mířili hlavně lidé z Maroka, v o něco menší míře také z Alžírska a dalších zemí Severní Afriky.
Tak velká komunita věřících nezůstala bez povšimnutí u islamistických radikálů, jako jsou například salafisté, popisuje list La Vanguardia. Ti se rozhodli, že budou šířit radikální verzi islámu právě v Katalánsku.
Nejprve využili některé z tamních svatostánků, kde se islamisté začali mísit s umírněnými muslimy a postupně je radikalizovat.
Už před lety v regionu pobýval například Mohamed Atta, jeden ze strůjců útoku na newyorská dvojčata.
Odhaduje se, že aktuálně je v Katalánsku asi 50 radikálních modliteben. V celém Španělsku je to přitom asi sto.
V regionu probíhá radikalizace nejrychleji
Přelomem je vypuknutí války v Sýrii. Španělská média upozorňují, že utrpení Syřanů mnozí radikálové využili ve svůj prospěch a používali jej při verbování lidí do řad Islámského státu.
V Barceloně i v dalších městech Katalánska vzniklo několik buněk verbířů, kteří se podle listu La Vaguardia soustředí na "expres radikalizaci" a lákání bojovníků na území Iráku a Sýrie, jež IS ovládal či dosud ovládá. Z modliteben se radikalizace rychle přesunula na internet, kde islamisté často používají videa nebo například fotky.
"Katalánsko je regionem, kde probíhá proces radikalizace nejrychleji. Menšina islamistů patří mezi nejradikálnější ve Španělsku a má také vazby na další extremisty v Evropě," uvedly španělské zpravodajské služby ve své zprávě v roce 2015.
Tamní buňky jsou tak napojeny na další skupiny v zahraničí a jsou schopny se dobře koordinovat.
Vedle Barcelony má potíže s nárůstem radikalismu také Madrid a pak dvě španělské enklávy Ceuta a Melilla.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist