Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon ještě v pátek opustí funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Sdělila to mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová. Informovala o tom agentura Reuters. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován.

"Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se dnes společně domluvili, že Bannon po dnešním dni funkci opustí," uvedla Sandersová v prohlášení. "Jsme mu vděčni za práci, kterou odvedl, a přejeme mu to nejlepší," pokračovala.

Bannon hrál zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí.

V uplynulém týdnu Trump čelil kritice kvůli svému tvrzení, že lidé, kteří v Charlottesvillu vyšli do ulic na protest proti rasismu, nesli vinu stejně tak jako neonacisté a rasisté, kteří nepokoje zahájili. Následně na Trumpa zesílil tlak, aby Bannona propustil.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí. " V uplynulých týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí," uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.

Bannon svou situaci tento týden také sám zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

"V Bílém domě je o jednoho rasistu méně, to však nic nemění na tom, kdo sedí za prezidentským stolem," řekl v reakci na Bannonovo propuštění mluvčí centrály opozičních demokratů Michael Tyler. "Donald Trump už desítky let přispívá k posilování nenávisti v komunitách. Patří k tomu i jeho nedávný pokus rozdělit naši zemi a dát hlas těm, kteří propagují nadřazenost bílé rasy," dodal.

Bannon se stal terčem kritiky už několikrát v minulosti. Trump ho podle Reuters však dosud nepropustil zejména kvůli jeho klíčové roli v prezidentské kampani.

Trump by kvůli propuštění Bannona podle Reuters mohl přijít o řadu stoupenců z řad krajní pravice. Nicméně krok pravděpodobně přispěje ke zklidnění napětí mezi republikány.

Přestože republikáni disponují většinou hlasů v obou komorách Kongresu, dosud se jim nepodařilo splnit legislativní cíle, včetně změn v zdravotním systému. Nemalý podíl na tom mají právě vnitrostranické spory.

Trump dal Bannonovi výpověď přesně rok a den poté, co ho postavil do čela své kampaně.

Americký list NYT o tom, že se Trump chystá Bannona propustit, s odvoláním na dva nejmenované zdroje v administrativě informoval už před oficiálním prohlášením. NYT mimo jiné uvedl, že podle zdroje blízkého Bannonovi vrchní stratég podal výpověď už 7. srpna. Oficiální oznámení prý mělo přijít tento týden, ale bylo odloženo kvůli nepokojům v Charlottesvillu.

Související