Dva lidi zatkla nizozemská policie na základě hlášení, že na koncertě rockové skupiny s názvem Allah-Las hrozí teroristický útok.

Ve středu večer poblíž koncertní haly opakovaně projížděla dodávka. Za volantem seděl španělský řidič a policejní hlídka uvnitř našla plynové bomby.

Do akce ministr vnitra povolal příslušníky speciální protiteroristické jednotky DSI.

Weby nizozemských deníků De Telegraaf a De Volkskraant ve čtvrtek ráno shodně informovaly o tom, že Španěl byl opilý a neměl nic společného s terorismem. Podal vyšetřovatelům uspokojivé a ověřitelné vysvětlení faktu, že veze plynové bomby.

Na základě informací od španělských kolegů ale zatkli nizozemští policisté dalšího podezřelého v jeho bytě na jihu země.

"V tuto chvíli by bylo nesprávné dojít k závěru, že existoval plán útoku s použitím plynových bomb," prohlásil starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb.

Skupina dostávala výhrůžné dopisy

Koncert kalifornské kapely pořadatelé na příkaz policie zrušili jen krátce předtím, než měli začít pouštět návštěvníky do haly.

Skupina tvrdí, že dostává výhrůžné e-maily kvůli svému názvu. Alláh znamená v arabštině Bůh. Hudebníci tvrdí, že nechtěli nikoho urazit nebo se někomu vysmívat. Chtěli jen najít název, který by vyjadřoval něco svatého.

Kapela měla nedávno koncertovat v Turecku, pořádající agentura ale vystoupení zrušila.

Vlna teroristických útoků

Teroristické útoky s džihádistickým pozadím minulý týden zasáhly i země, které na ně nejsou zvyklé. Atentáty islamistů v Katalánsku si vyžádaly patnáct mrtvých, šlo o první útok ve Španělsku od roku 2004. Ve finském Turku osmnáctiletý Maročan ubodal dva lidi.

Nizozemsko zažilo poslední násilný útok džihádisty v listopadu 2004. Maročan na chodníku v Amsterdamu zavraždil filmaře Thea Van Gogha, který kritizoval islám a ve svém filmu měl záběry nahé ženy, jejíž tělo bylo popsané koránskými verši.

Letos v červnu policie zatkla jednoho muže kvůli podezření, že chystá útok na koncertu nizozemského zpěváka Guuse Meuwise na fotbalovém stadionu v Eindhovenu.

Za několik dní jej ale propustila.

Související