Španělská policie už v roce 2005 kvůli vazbám na teroristy odposlouchávala telefon muže, který později jako imám z Ripollu zformoval teroristickou buňku. Ta provedla minulý týden v Katalánsku dva útoky autem a plánovala ještě větší atentáty. Abdalbákí Sátí byl podezřelý, že udržuje kontakty se skupinami hlásícími se k teroristické síti al-Káida. Informoval o tom v pátek španělský deník ABC.

List přinesl fotokopie dokumentů, v nichž soudce nařídil v říjnu 2005 odposlechy Abdalbákího Sátího, narozeného v roce 1973 v Maroku. Policie tehdy o povolení odposlechů požádala proto, že Sátího podezírala z kontaktů na členy skupiny Ansar al-Islam (Stoupenci islámu) a Marocké islámské bojové skupiny (GCIM), které se hlásily k síti al-Káida.

Ve zdůvodnění policie mimo jiné uvedla, že Sátí udržuje četné kontakty s podezřelými z terorismu, jimž měl podle podezření poskytovat logistickou podporu. Kontakty měl udržovat také s arabskými padělateli dokumentů.

Odposlechy nakonec nevedly k odsouzení Sátího, protože obhajoba dokázala obžalobu odvrátit. Nejvyšší soud musel konstatovat, že odposlechy nejsou dostatečné či se nedají jako důkaz použít.

Operaci zvanou Chameleon zahájil podle listu ABC v únoru 2005 tehdejší soudce Baltasar Garzón, pak ji převzal někdo jiný. Cílem bylo rozkrýt síť, která mohla operovat nejen ve Španělsku, ale i jinde v Evropě.

Operace souvisela s vyšetřováním, které španělské úřady zahájily spolu s marockými po sebevražedných atentátech v marockém městě Casablanca, při nichž v květnu 2003 zemřelo 45 lidí, včetně 12 atentátníků. Nejvíce lidí tehdy zemřelo při explozi v blízkosti španělské restaurace Casa Espaňa.

Imám Abdalbákí Sátí žil ve Španělsku od roku 2002. Posléze byl odsouzen za obchod s drogami, a když z vězení v roce 2014 vyšel, měl být vyhoštěn do Maroka. V odvolacím řízení mu ale bylo dovoleno v zemi zůstat. Poté jako imám ve městě Ripoll v Katalánsku zradikalizoval teroristickou buňku, která stála za útoky z minulého týdne s 15 oběťmi a stovkou zraněných. Sátí zemřel krátce před útoky ve městě Alcanar při přípravě výbušnin.

Související