V přepočtu téměř 680 tisíc korun utratil za první tři měsíce ve funkci francouzský prezident Emmanuel Macron za služby vizážisty. Informaci deníku Le Point v pátek potvrdil Elysejský palác. Částka se stala terčem kritiky francouzských uživatelů sociálních sítí, napsala agentura AP.

V částce 26 tisíc eur jsou podle Elysejského paláce zahrnuty mimo jiné služby maskéra, který prezidenta doprovází na rozhovory do televizí a na zahraniční cesty. "Snažíme se najít levnější alternativu," uvedl v prohlášení prezidentský úřad.

List Le Point upozornil, že vynaložená částka je nižší, než jakou za stejným účelem vynakládal Macronův předchůdce ve funkci. François Hollande zaměstnával na plný úvazek kadeřníka Oliviera Benhamoua, který dostával měsíční plat téměř 10 tisíc eur (260 tisíc korun). Za pět let prezidentova funkčního období si tak přišel v přepočtu zhruba na 16 milionů korun.

Zpráva o vysokých nákladech na make-up se objevila v době, kdy Macronovi značně klesá podpora u francouzských voličů. Podle aktuálního průzkumu agentury Elabe věří jen 60 procent lidí, tedy o osm procentních bodů méně než v červenci, tomu, že může Macron "opravdu něco změnit". Že je současný šéf Elysejského paláce "schopen zreformovat zemi" věří 54 procent oslovených, tedy o pět procentních bodů méně než před měsícem.

Podle francouzských médií pokles Macronovy obliby souvisí mimo jiné s připravovaným zákonem o reformě trhu práce a se zákony o etice ve veřejné správě.

Související