Předsedové tří vládních stran na Slovensku se při pátečním jednání shodli, že současný kabinet nemá alternativu. Novinářům to řekl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico. Schůzka se uskutečnila v době koaliční krize, která propukla po vypovězení koaliční smlouvy Slovenskou národní stranou (SNS). K vyřešení neshod má přispět dodatek ke koaliční smlouvě.

"Máme stejný názor, že tato vláda nemá alternativu. Respektuji, že musíme najít nové formy komunikace a musíme si více rozumět," řekl Fico po zhruba tříhodinové schůzce s předsedou SNS Andrejem Dankem a šéfem strany Most-Híd Bélou Bugárem.

SNS vypověděla koaliční smlouvu před více než dvěma týdny a později požadovala nové nastavení vztahů v koalici. Fico řekl, že s kolegy v koalici se nakonec dohodl na přípravě dodatku ke koaliční smlouvě. Nově by se zástupci vládních stran měli scházet pravidelně a koalice chce dohodnout postupy pro řešení případných sporů.

"Vidím velký pokrok v tom, jak zlepšit mechanismy vzájemného naslouchání a zlepšit vztahy našich funkcionářů," řekl Danko, který ještě ve čtvrtek zmínil také potřebu oživení vlády v personální oblasti. Podle Danka koaliční špičky na společné schůzce o personálních otázkách ale nehovořily.

Fico například podpořil myšlenku zavedení 13. a 14. platu pro zaměstnance, což navrhla SNS. Neodmítl ani návrh strany Most-Híd na zvýšení odečitatelných položek, z nichž se neplatí daně.

Slovenské koaliční strany v uplynulých dnech netajily, že si své požadavky ohledně nastavení nových pravidel v koalici či návrhy v ekonomické a sociální oblasti vyměňovaly prostřednictvím tiskových oznámení.

Vztahy v koalici se vyostřily minulý týden, kdy Fico vybídl ministra školství Petera Plavčana k odchodu v souvislosti s podezřeními z netransparentního rozdělování evropských dotací. Plavčan demisi původně odmítal, po Dankově souhlasu ale rezignaci nakonec oznámil. SNS vypověděla koaliční smlouvu právě po vypuknutí zmíněné dotační aféry, dříve v tomto týdnu se strana ale vyslovila pro své setrvání ve vládě.

Opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v reakci na schůzku šéfů koaličních stran uvedlo, že peníze z evropských fondů jsou dostatečně silným lepidlem, aby udržely pohromadě i takovou koalici, jejíž lídři spolu neumějí normálně komunikovat. Podle hnutí se koalice místo řešení problémů v uplynulých týdnech přela o malichernosti.

Související