Spojené státy uvalily na Venezuelu nové a přísné hospodářské sankce. V pátek to oznámil Bílý dům s tím, že prezident Donald Trump již podepsal příslušné nařízení. Sankce jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a mimo jiné zakazují kupovat nově vydané dluhopisy vydané venezuelskou vládou prezidenta Nicoláse Madura či uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA.

"Nezůstaneme nečinní vůči tomu, jak se Venezuela hroutí. Madurova diktatura nadále zbavuje venezuelský lid přístupu k potravinám a lékům, vězní představitele demokraticky zvolené opozice a násilím potlačuje svobodu slova," uvedl Bílý dům. "Tato (sankční) opatření byla pečlivě odstupňována, aby připravila Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí," dodal Bílý dům v komuniké.

Trumpův příkaz nicméně dovoluje ministerstvu financí povolit jiné obchodní a humanitární transakce, včetně financování vývozu a dovozu ropy, a transakce, které zahrnují pouze americkou společnost Citgo, vlastněnou společností PDVSA.

Spojené státy již dříve tento měsíc uvalily sankce na dalších osm venezuelských činitelů, včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Důvodem je podle Washingtonu jejich role při formování opozicí bojkotovaného Ústavodárného shromáždění, které USA ani řada dalších zemí neuznávají. Prezident Maduro a dvě desítky dalších představitelů režimu jsou terčem amerických postihů již od konce července.

Washington kritizuje Madura za vytvoření nového zákonodárného orgánu, což považuje za pokus udržet se u moci nedemokratickou cestou. Prezident Trump hovoří přímo o "Madurově diktatuře".

Spojené státy kritizují venezuelské vedení i za tvrdé potlačování protivládních protestů, při kterých od dubna zemřelo už přes 120 lidí. Terčem jejich postihů jsou již od července Maduro, viceprezident Tareck El Aissami nebo šéfka volební komise Tibisay Lucenaová.

Další ekonomické sankce by mohly napětí mezi USA a Venezuelou dramaticky zvýšit a zhoršit krizi v této jihoamerické zemi. Její ekonomika, závislá na příjmech z prodeje ropy, se od roku 2014 zmenšila přibližně o 35 procent. To je více než ekonomika Spojených států během Velké hospodářské krize, poznamenala agentura AP.

Maduro tento týden varoval, že Trumpova vláda připravuje "obchodní, ropnou a finanční blokádu", obdobnou embargu, kterým Spojené státy dlouhá desetiletí trestaly Kubu. Varoval také, že jde o přípravu na vojenskou intervenci USA, a slíbil, že ochrání obyvatelstvo před nejhoršími účinky jakýchkoliv sankcí.

Maduro se již snaží bojovat s rozsáhlým nedostatkem zboží a trojcifernou inflací. Těžba ropy, která Venezuelu živí, se dostala nejníže za více než dvě desetiletí.

Související