Přehrada Addicks, která chrání texaské město Houston před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, v úterý dosáhla maxima své kapacity a voda nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Informoval o tom podle BBC Jeff Linder z povodňové správy okresu Harris, jehož správním střediskem je Houston. V obci Columbia Lakes jižně od Houstonu se mezitím protrhla protipovodňová hráz, úřady proto nařídily místním lidem okamžitou evakuaci.

Houston požádal Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA) o pomoc se zřízením nových 10 000 míst pro evakuované obyvatele. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil starosta města Sylvester Turner.

Bouře si v Texasu podle různých zdrojů vyžádala nejméně 15 obětí, mezi mrtvými je i policista.

Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých.

Houston podle Turnera otevře nová ubytovací střediska, aby se mohl postarat o občany města a přilehlých oblastí. Turner také řekl, že městské kongresové středisko, jehož kapacita byla původně určena pro 5000 lidí, nyní obývá 9000 evakuovaných.

"Nikoho neposíláme pryč, to ale neznamená, že nepotřebujeme zvýšit naši kapacitu," řekl Turner novinářům s tím, že názvy nových nouzových středisek budou úřady zveřejňovat postupně, jakmile budou zprovozněna. Od FEMA pak Turner žádá další zásoby.

Houstonská policie na tiskové konferenci oznámila, že od vypuknutí krize zachránila na 3500 lidí. Dodala také, že vedle záchranných prací nadále zajišťuje bezpečnost před zloději. Podle policejního šéfa Arta Aceveda se již objevily případy rabování, policie několik pachatelů zadržela. Acevedo nicméně prozatím vyloučil zavedení zákazu nočního vycházení.

Již v pondělí začali ženisté z přehrady Addicks a také z rezervoáru Barker upouštět vodu, aby i přes zvýšení průtoku dále po proudu snížili tlak vody na hráze.

Fakt, že voda nyní neregulovaně přetéká přes hráz, povede k dalšímu zvýšení hladiny řeky pod vodním dílem.

Podle Lindera je kvůli přeplněné přehradě obtížné řízeně vodu upouštět. "Je to něco, co jsme dosud nezažili," citovala Lindera agentura Reuters. Linder také řekl, že úřady vyzvaly obyvatele šesti houstonských čtvrtí v blízkosti přehrady, aby opustili své domovy.

Vodohospodáři se také obávají vývoje situace v rezervoáru Barker, který pomáhá kontrolovat tok Buffalo Bayou západně od Houstonu.

Po protržení ochranného protipovodňového valu u Columbia Lakes vyzvaly úřady tamního okresu Brazoria všechny obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy. Že obci bezprostředně hrozí zaplavení, bylo jasné už o víkendu.

V neděli dostali obyvatelé úřední dopis s doporučením k evakuaci. Okres Brazoria na Twitteru rovněž požádal veřejnost, aby používala mobilní telefony jen v případech nouze, neboť systém je přetížený.

Trump přijel do Texasu

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý přicestoval do texaského Corpus Christi, které se vzpamatovává z řádění hurikánu a bouře Harvey. Prezidenta doprovází manželka Melania a také několik ministrů jeho administrativy. Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová novinářům řekla, že prezident se do Texasu vrátí zřejmě v sobotu, kdy připravuje i návštěvu sousední Louisiany.

Sandersová uvedla, že Trump se chce během návštěvy Texasu zaměřit na koordinaci záchranných a rekonstrukčních prací mezi úřady na místní, státní a federální úrovni. "Prezident si chce být jistý, že žádná činnost nenaruší rekonstrukční úsilí," vysvětlila.

"Chceme postupovat lépe než v minulosti," řekl Trump o zvládání katastrofy na brífinku po příletu. "Chceme, aby když se za pět či deset let ohlédnete zpět, aby se říkalo, že tohle je cesta, jak postupovat," řekl prezident s tím, že nynější řádění živlu je co do rozměrů mimořádné.

Trump v projevu ocenil vedení záchranných operací. "Nebudeme si gratulovat, to nechceme. Pogratulujeme si, až bude vše hotovo," prohlásil směrem k texaskému guvernérovi Gregu Abbottovi.

S Trumpem jsou v Texasu také ministr zdravotnictví Tom Price, úřadující ministryně vnitřní bezpečnosti Elaine Dukeová a ministr pro bydlení a rozvoj zástavby Ben Carson.

Podle Sandersové jsou tato ministerstva klíčová ke zvládnutí přírodní katastrofy a následné obnovy.

Trump ve městě Corpus Christi, kde se setká s místními představiteli, navštívil mimo jiné hasičskou stanici. Zde na něj čekali podle CNN i odpůrci, kteří měli cedule s nápisy, že prezident je lhář, podvodník a rasista.

Další Trumpův kritik hlavě státu vyčetl, že omilostnil někdejšího šerifa Phoenixu Joa Arpaia, který byl shledán vinným z pohrdání soudem kvůli cílovému postupu proti přistěhovalcům.

Později během dne odletí do Austinu, aby si prohlédl tamní středisko řízení krizových operací.