Ze zatopeného chemického závodu Arkema u Houstonu byly ve čtvrtek ohlášeny exploze a stoupající kouř. Podnik předem ohlásil, že hrozí vznícení uskladněných nebezpečných látek, které jsou kvůli výpadku chlazení nestabilní. Zaměstnanci byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometru s předstihem evakuováni. O explozi informovaly úřady texaského okresu Harris a houstonská televize Fox 26. Arkema později zprávu o explozi potvrdila a upozornila, že hrozí další výbuchy.

Firma dostala informaci o situaci ve dvě hodiny ráno místního času (v 9.00 středoevropského času). Podle houstonského serveru Chron bylo nutné hospitalizovat zástupce šerifa města Crosby, kde se továrna nachází. Muž se nadýchal kouře. Devět dalších zaměstnanců úřadu odjelo do nemocnice z preventivních důvodů.

Zloději v Houstonu rabují v zatopených domech. Platí zákaz nočního vycházení a dopadeným hrozí až doživotí

"Upozorňujeme místní občany, že materiál skladujeme na několika místech v podniku a že hrozí další výbuchy. Prosíme, aby se nevraceli do evakuované zóny, dokud úřady neohlásí, že je to bezpečné," uvedla Arkema v prohlášení.

Šéf továrny Rich Rowe předem upozornil, že v podniku hrozí výbuch a požár. "Přišli jsme o klíčové chlazení materiálů, které nyní mohou explodovat a následně způsobit silný požár," řekl Rowe o uskladněných látkách, které je k udržení ve stabilním stavu nutné chladit. Areál podniku je zaplaven do výšky takřka dvou metrů.

Rowe řekl, že vedení podniku nemá možnost explozi předejít. Výbuch podle něj nastane, jakmile začne stoupat teplota. "Bude to podobné jako velký požár vyvolaný vznícením benzinu. Oheň bude výbušný a bude intenzivní," řekl. Podle něj se bude uvolňovat černý kouř, který může podráždit oči, kůži a plíce.

Očekávalo se, že požár postihne hlavně objekt podniku, ale z preventivních důvodů byli evakuováni lidé z oblasti v okruhu 2,5 kilometru. Federální úřad pro letectví vydal dočasný zákaz přeletů v blízkosti podniku.

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, což je asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé.

Bez proudu je objekt od neděle, zaměstnanci sice uvedli do provozu záložní generátory, ale některé z nich přestaly ve vodě fungovat. Podnik nyní monitoruje teplotu materiálu z dálky.

Arkema provoz v Crosby pozastavila v minulém týdnu ještě předtím, než Harvey jako hurikán vstoupil na texaské pobřeží. V továrně od té doby bylo jedenáct pracovníků, kteří ale v úterý museli rovněž odejít.

Bouře Harvey má 31 potvrzených obětí

Ničivé záplavy, které přinesla na jih Texasu a Louisiany tropická bouře Harvey, si zatím vyžádaly 31 potvrzených obětí. Podle neoficiálních údajů je mrtvých 38.

Texaské úřady ve čtvrtek nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před zaplavením. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz. Původně vydal okres Fort Bend pro tuto oblast jen doporučení k evakuaci, nyní ale nařídil evakuaci povinnou.

V nejvíce postiženém Houston se už začíná s prohledáváním zatopených domů. Města Port Arthur a Beaumont, která leží na východě Texasu, se dál potýkají se stoupající vodou. V Beaumontu je přerušena dodávka vody, protože hlavní čerpací stanice je zaplavená a mimo provoz. Ve městě, kde žije přes 110 000 lidí, nefunguje ani druhý zdroj vody. V Louisianě stále silně prší a v oblasti nízko položeného New Orleansu může spadnout až 25 centimetrů srážek.

Obě velká letiště v Houstonu jsou od středy znovu v provozu, pomalu se obnovuje autobusová a železniční doprava a město znovu začalo zajišťovat odvoz odpadu. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) nasadila těžké nákladní vrtulníky, aby dopravila jídlo a vodu k lidem, jež nebylo možné evakuovat.

FEMA oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Žadatel může podle agentury dostat až 10 000 dolarů (220 000 korun).

Společnost Accuweather přitom odhaduje, že Harvey by mohl být nejdražší přírodní katastrofou v dějinách USA. Ekonomický dopad hurikánu Harvey na hrubý domácí produkt (HDP) Accuweather odhaduje na 190 miliard dolarů (4,2 bilionu korun), respektive celé jedno procento HDP. To by bylo víc, než v případě hurikánů Katrina a Sandy dohromady.

Policie v Houstonu a jeho okolí zatkla už 40 lidí, kteří v domech zasažených záplavami v minulých dnech rabovali. Úřady také upozornily, že domy obcházejí podvodníci vydávající se za záchranáře či distributory pomoci a snaží se dostat dovnitř. Policie již avizovala, že zloději budou přísně potrestáni. Soudkyně Kim Oggová z okresu Harris uvedla, že zajistí, aby lidé zadržení za krádež v opuštěných domech dostali co nejvyšší možné tresty včetně doživotí.

Tropická bouře Harvey již zeslábla na tlakovou níži a přesouvá se přes Louisianu dál na sever a na východ. Slábne rychleji, než původní předpovědi očekávaly. Podle Národní meteorologické služby (NWS) by ve čtvrtek odpoledne místního času (v noci na pátek středoevropského času) měl být střed tlakové níže nad Mississippi, v pátek ráno už nad Tennessee a v pátek odpoledne by pak měl být nad státem Kentucky.

Národní středisko pro hurikány (NHC) upozorňuje na vývoj další tropické bouře Irma, která se formuje nad centrální částí Atlantiku. Prozatím neohrožuje žádné území a je těžké předpovědět její trasu. Ve čtvrtek nebo v pátek by mohla dosáhnout síly hurikánu s rychlostí větru 120 kilometrů za hodinu.