Nekritický obdiv k digitální ekonomice, který se prakticky zhmotňuje čím dál větším podílem investic, nutně musel zaujmout regulační orgány. Výsledkem situace, kdy jakýkoliv projekt či firma bez ohledu na kvalitu dokáže získat desítky a stovky milionů dolarů přes internet, pomocí tzv. prvotního úpisu digitální měny (což lze nejlépe přirovnat k prvotnímu úpisu akcií), a kdy investoři nejsou nijak omezeni plnoletostí ani množstvím peněz (na rozdíl od burzy), je klasická bublina. Přestože jde o virtuální měny, dopad je veskrze reálný. Stejně jako ve všech ostatních investicích i zde platí, že co může být extrémně výhodné, je také velmi rizikové. Na jednu firmu, jež svým investorům, kteří ji zafinancovali prostřednictvím koupě prvotního úpisu kryptoměny, vydělá "jistotu desetinásobku", spadá dalších devět, na kterých investoři prodělají.

Nejprve Spojené státy, Kanada a Singapur proto vydaly upozornění, že se na prvotní úpis digitální měny (ICO) může vztahovat podobná regulace jako na akcie. To je ovšem v přímém rozporu s "duchem" kryptoměn, které vznikly jako anarchistická reakce na všudypřítomnou regulaci, kvůli níž je život firem i jednotlivců možná bezpečnější, ale také výrazně složitější.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?