Americká armáda instaluje od čtvrtka v Jižní Koreji zbývající čtyři odpalovací zařízení protiraketového systému THAAD. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. Nasazení systému THAAD ve středu znovu zkritizovala Čína, která vyzvala k zastavení jeho rozmísťování.

Systém má podle Soulu a Washingtonu posílit obranné kapacity Jižní Koreje před hrozbou ze strany Severní Koreje, která v neděli provedla v pořadí již šestou zkoušku zbraně hromadného ničení - vodíkové pumy.

Zařízení THAAD budou umístěna a zprovozněna na jihu země v oblasti Songdžu, kde už dvě taková zařízení jsou. Ta tam byla instalována na sklonku dubna krátce před nástupem jihokorejského prezidenta Mun Če-ina do úřadu. Ten pak zprovoznění zbývajících částí protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Podle čerstvé zprávy ministerstva životního prostředí jsou dopady dosavadních odpalovacích zařízení omezené. Úroveň radiace a hluku odpovídá podle něj povoleným standardům.

Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále z řídicích jednotek, radaru a dalších prvků.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang ve středu upozornil, že Peking je nadále proti rozmísťování systému THAAD. Podle něj to zvýší napětí na Korejském poloostrově a ohrozí strategické a bezpečnostní zájmy Číny a dalších zemí.

Související