Před třemi týdny, kdy Španělskem a Barcelonou zvláště otřásl šok z teroristického útoku, se centrální vláda a katalánští představitelé předháněli ve vstřícnosti a vzájemných zdvořilostech. Nyní, při boji o referendum o nezávislosti, obě strany přitvrdily. Katalánská vláda opřená v regionálním parlamentu o separatistickou většinu chce plebiscit uspořádat za každou cenu, ústřední moc zas dělá vše pro to, aby hlasování neproběhlo či neplatilo. Urny, volební lístky i seznamy voličů jsou připraveny, zní z Barcelony, na což Madrid odpoví, že urny zabaví, a hrozí, že katalánského premiéra zbaví úřadu. Jednoznačnou podporu mezi lidmi separatisté nemají, ale jsou víc vidět. Jako demonstrant, který tvrdí, že Mussolini, Hitler i Franco by hlasovali proti nezávislosti. A co ty? ptá se Katalánců.

jarvis_59b03155498e2987da7f66e7.jpeg
Vyvěšením katalánské vlajky vyjadřují lidé svou podporu nezávislosti.
Foto: Reuters
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru