Hurikán Irma devastuje ostrovy v Karibském moři a o víkendu zasáhne pobřeží Floridy. Řádění hurikánu si už vyžádalo nejméně deset obětí. Meteorologové z francouzské společnosti Météo France Irmu označují za nejdéle trvající hurikán páté kategorie ve světě.

Ostrov Barbuda hurikán Irma "zcela zdevastoval", uvedl premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne. "Z padesáti procent obyvatel jsou bezdomovci," dodal.

Poničených je podle předsedy vlády pětadevadesát procent všech budov na ostrově, zhruba dvacet procent z nich je zničených zcela. Ostrov, na kterém žije zhruba 1600 lidí, je podle něj nyní "stěží obyvatelný". Škody Browne odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

"Zatím máme nicméně informace pouze o jednom mrtvém," uvedl premiér Browne, který si o situaci na Barbudě udělal obrázek během přeletu vrtulníkem. Obětí živlu se stalo dvouleté dítě, jehož rodina se snažila utéct z poničeného obydlí.

Na mnoha ostrovech však není rozsah tragédie ještě znám, protože nefunguje elektřina ani telefonické spojení.

Nejméně čtyři mrtvé a pět desítek zraněných si hurikán Irma vyžádal na francouzsko-nizozemském karibském ostrově Svatý Martin. Podle agentury AFP to oznámil francouzský premiér Édouard Philippe.

Francouzská vláda podle francouzské ministryně pro zámoří Annick Girardinové vypracovala záchranný plán. Jeho realizaci ale brání skutečnost, že do nejhůře zasažených oblastí se nelze dostat.

Podle prvních informací přišli na Svatém Martinovi o život dva lidé, pak se bilance zvedla na osm, než byla snížena na čtyři. Premiér Philippe upozornil, že zatím byla nalezena těla čtyř obětí. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu, jeden z nich je hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Hurikán zničil ostrov miliardáře Bransona

Hurikán Irma během svého řádění v Karibiku zpustošil i ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech, kde žije britský miliardář, dobrodruh a zakladatel koncernu Virgin Richard Branson. Ten se svou rodinou a s několika návštěvníky ostrova přečkal bouři ve vinném sklepě.

"Jsem rád, že mohu oznámit, že všichni lidé na Neckeru jsou v pořádku, ačkoli byla řada budov zničena," napsal Bransonův syn Sam na sociální síti Instagram. "Máme obavu o naše přátele a ostatní na sousedních ostrovech," dodal.

Po Závětrných ostrovech se hurikán Irma přesunul přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika. Řádění hurikánu tu způsobilo, že 900 tisíc domácností je bez elektřiny, bez vody se ocitlo asi 50 tisíc lidí. Výpadky postihly i nemocnice, 14 z nich si nyní musí elektřinu vyrábět z vlastních zdrojů pomocí generátorů. Rozvodná společnost varovala, že obnovit dodávky proudu do všech domácností potrvá až šest měsíců, napsala agentura AP.

Irma si podle prvních informací na Portoriku, které je nezačleněným územím Spojených států, nevyžádala zřejmě žádné oběti, hlášeni nejsou ani žádní zranění.

Florida nařizuje evakuaci

Na příchod hurikánu se už připravují Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států.

V hlavním městě Dominikánské republiky Santo Domingo lidé očekávají silný déšť a záplavy.

"Supermarkety byly včera plné lidí, kteří si nakupovali zásoby," popsala z místa redaktorka Barbora Báštěcká. "Polovina věcí byla ve slevě a kolem poledne už docházely základní potraviny."

Podle ní na ostrově, který zasáhne okraj hurikánu, probíhají přípravy v klidu a bez paniky. "Místní se nezdají být vyděšení. Jen se připravují na to, že budou několik dní zavření doma, protože bude hodně pršet."

Přesto, že je hlavní město v červené zóně, přesunuly tam úřady většinu turistů. "Jsou zde stabilnější budovy a hrozí tu vlastně jen záplavy," vysvětluje Báštěcká.

Svůj příchod Irma ohlašovala během několika posledních dní, kdy bylo rozbouřené moře a foukal silný vítr.

Miami, které je největším městem na jihovýchodě Floridy, a také přilehlý okres Miami-Dade nařídily kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuaci. Opustit své domovy musí obyvatelé pobřežních oblastí a také ostrovů, jako jsou například Miami Beach či Key Biscayne.

"Vyzývám všechny, aby odjeli raději dříve, než později. Mohou zůstat stát v kolonách nebo strávit bouři v autě, což není nejlepší místo," uvedl starosta Miami Carlos Gimenez.

Miami, které úder živlu očekává v noci na neděli, prozatím zřídilo čtyři nouzová ubytovací střediska. Dosud se z Floridy evakuovalo 25 tisíc lidí. Z Floridy by se mohl hurikán přesouvat dál přes Georgii do Jižní a Severní Karolíny.

Hurikán Irma dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Podle francouzské meteorologické agentury Météo France se jedná o nejdéle trvající hurikán páté kategorie v historii. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Podle odhadu Organizace spojených národů by mohl hurikán Irma postihnout až 37 milionů lidí.

Po Irmě se v oblasti vytvořily už i další dva hurikány. Jak José, který se zformuloval v Atlantiku, tak Katia, která vznikla v Mexickém zálivu, zatím dosahují pouze prvního, tedy nejnižšího stupně.