Cenový a konkurenční boj, rostoucí přepravní kapacity a zvyšující se cena leteckého paliva táhnou dolů ceny akcií významných amerických leteckých společností. Do toho navíc aerolinky musejí v posledních týdnech rušit tisíce letů kvůli hurikánům.

Hurikán Irma si v Karibiku vyžádal už nejméně sedm obětí, nejvíce na francouzské části ostrova Svatý Martin

Za poslední dva měsíce klesl index sledující vývoj kurzu akcií pěti největších amerických leteckých přepravců téměř o pětinu. Celková tržní hodnota aerolinek Delta Airlines, Southwest Airlines, Alaska Air Group, United Continental a American Airlines tak spadla zhruba o 25 miliard dolarů. Za stejné období přitom index největších amerických korporací S&P 500 posílil o 1,6 procenta a je blízko svých historických maxim.

Například skupina United Continental, jejíž součástí jsou aerolinky United Airlines, tento týden uvedla, že hurikán Harvey způsobil největší narušení jejího provozu v historii. Společnost z toho důvodu snížila výši předpokládaných tržeb v tomto čtvrtletí a také odhad očekávaných příjmů na jedno sedadlo.

Společnost United Continental, jejíž uzlové letiště je v Houstonu, musela zrušit 7400 letů a k návratu do normálního provozu dojde až v průběhu tohoto týdne. Letiště v Houstonu muselo být kvůli povodni téměř na týden uzavřeno.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?