Jih Mexika v noci na pátek postihlo zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 58 obětí. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AFP.

Už dříve úřady informovaly o třech mrtvých ve státě Chiapas a dvou mrtvých dětech ve státě Tabasco. Obě děti zemřely v nemocnici poté, co vypadl elektrický proud, protože byly napojené na dýchací přístroje.

Nejvíce obětí je hlášeno ze státu Oaxaca, kde zahynulo 45 lidí. Deset mrtvých je hlášeno ze státu Chiapas a tři ze státu Tabasco.

Ve městě Matías Romero ve státě Oaxaca se zřítil mimo jiné hotel, zatím z něj však úřady nehlásí žádné oběti, i když prohledávání trosek zatím neskončilo. Podle guvernéra státu Oaxaca Alejandra Murata lidé stačili z hotelu včas uprchnout.

Národní seizmologický úřad uvedl, že noční zemětřesení mělo sílu 8,4 stupně, posléze na Twitteru napsal, že intenzita byla 8,2 stupně. Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 8,1 stupně. I tak jde o nejsilnější zemětřesení za téměř sto let. Podobně silné zemětřesení o intenzitě 8,2 až 8,4 stupně postihlo v roce 1932 státy Colima a Jalisco a vyžádalo si na 430 obětí.

Úřady varovaly před vlnami tsunami, kvůli nimž se evakuují některé pobřežní oblasti. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto varoval před dalšími otřesy v následujících 24 hodinách, mohly by dosáhnout síly až sedmi stupňů.

Zemětřesení, které bylo zaznamenáno ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (v pátek před 07:00 SELČ), mělo epicentrum v moři, zhruba 120 kilometrů jihozápadně od obce Tres Picos ve státě Chiapas. Otřesy byly cítit i v asi 900 kilometrů vzdálené metropoli, kde ale nenapáchaly větší škody. Mexický seizmologický úřad informoval, že zatím zaznamenal 61 následných otřesů, z nichž nejsilnější měl sílu 6,1 stupně. Bez elektřiny se v noci ocitlo přes milion a půl lidí. V 11 státech Mexika bylo dnes zrušeno vyučování ve školách.

List El País v pátek uvedl, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od zahájení měření na začátku 20. století. Podle dostupných zdrojů jde o druhé nejsilnější zemětřesení v historii země po otřesech z roku 1787, kdy zemětřesení o síle zřejmě 8,6 stupně zasáhlo státy Guerrero a Oaxaca a vyvolalo vlny tsunami, při nichž zemřelo nejméně 11 lidí.

Zemětřesení bylo cítit i v Guatemale. Tichomořské středisko pro varování před tsunami už zaznamenalo vlny metr nad normální úroveň při přílivu ve městě Salina Cruz ve státě Oaxaca, který na západě sousedí s Chiapasem. Varování před tsunami platí také pro Salvador a Guatemalu.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzity kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. V roce 1985 zemi postihlo zemětřesení o síle 8,1 stupně, které si jen v hlavním městě vyžádalo přes 6 000 obětí.