Hurikán Irma udeřil v pondělí na oblast Tampa Bay na Floridě, ale dál zeslábl. Jeho intenzita poklesla na první stupeň z pětistupňové škály s větry 135 kilometrů v hodině, informovala agentura AP.

Kolem 02:00 místního času (08:00 SELČ) se centrum bouře nacházelo zhruba 40 kilometrů severovýchodně od Tampy a postupovalo severovýchodním směrem rychlostí přibližně 24 kilometrů za hodinu. I když Irma zeslábla, vítr a záplavy dál působí značné škody. Pustošící bouře pokračuje dál v cestě severním směrem podél západního pobřeží Floridy.

Na Floridě v pondělí zůstanou uzavřeny všechny školy, mimo provoz jsou rovněž letecké terminály včetně největšího letiště v Miami. Zrušeny byly již tisíce letů. Tampa Bay, kde žije na tři miliony lidí, nezažila silný hurikán od roku 1921. Meteorologové varují přímořské oblasti před vlnami, které by mohly být až 4,5 metru vysoké.

Hurikán Irma dorazil na Floridu v neděli, kde udeřil na západ ostrovů Florida Keys. Síla větru, který hurikán Irma provází, dosahovala maximální rychlosti až 215 kilometrů za hodinu. Oko ničivého hurikánu po několika hodinách opustilo ostrovy Florida Keys a vydalo se na sever k floridské pevnině směrem k lidnatému dvojměstí Tampa - St. Petersburg.

Hurikán už si na Floridě vyžádal oběti. V dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé

V Key West zaplavila ulice mořská voda vzedmutá hurikánem. Už v sobotu večer místního času (v neděli ráno středoevropského času) byl hlášen výskyt prvního tornáda 50 kilometrů severně od Miami, v lokalitě Fort Lauderdale. Obyvatelé pociťovali už dříve silný vítr, v některých městech voda zaplavila ulice. Podle amerických úřadů jsou na Floridě kvůli hurikánu Irma bez elektřiny téměř čtyři miliony domů. 

Floridské úřady v očekávání ničivého hurikánu vytvořily mimořádné rezervy ve formě 3,2 milionu litrů vody, 67 kamionů naplněných jídlem a 24 000 nepromokavých plachet. Americká federální vláda dodá navíc podle agentury AP do postižených míst další miliony litrů vody, 11 milionů kusů baleného jídla a 700 kazet s potřebami pro kojence. 

Změna předpovědi postupu hurikánu si vyžádala evakuace na poslední chvíli. Preventivní evakuace byla v předchozích dnech nařízena či doporučena asi 6,3 milionu lidí na Floridě, dalších asi 500 000 lidí se mělo preventivně evakuovat ve státech Jižní Karolína a Georgia. Podle nejnovějšího odhadu NHC by se ale Irma, nejspíš už jen jako tropická bouře, měla Jižní Karolíně vyhnout a začátkem týdne by měla postupovat přes jihozápad státu Georgia a severovýchod Alabamy.

Důsledky hurikánu Irma, který už si v předchozích dnech vyžádal na 25 obětí v Karibiku, mohou být nejhorší v historii Floridy. Zatím nejsilnější hurikánem, který tento americký stát zasáhl, byl hurikán Andrew. Ten v roce 1992 dorazil na předměstí Miami s větry o rychlosti až 265 kilometrů za hodinu.

V ohrožení hurikánem Irma je i dům slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye. Stojí totiž ve městě Key West na floridských ostrovech. Správkyně domu Jacqui Sandsová v sobotu odmítla výzvu k evakuaci. Cítí se prý v domě bezpečně a chce dohlédnout i na několik desítek koček, které v domě žijí. Informoval o tom deník Daily Telegraph.

Letiště v Miami, Fort Lauderdale, Tampě a Orlandu byla uzavřena.

Trump vyzval Američany, aby se hurikánu "klidili z cesty"

Americký prezident Donald Trump v neděli vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy, což umožňuje lidem postiženým hurikánem žádat o federální pomoc. V sobotu vyzval všechny Američany, vyskytující se v očekávané dráze hurikánu Irma, aby se bouři "klidili z cesty" a neměli strach o svůj majetek. 

"Majetek se dá nahradit, ale život ne a bezpečnost musí mít přednost," prohlásil Trump. "Nedělejte si starosti, jen se mu kliďte z cesty," uvedl Trump v krátkém videoposelství, které sdílel na Twitteru. Americký prezident podle svého týmu sleduje vývoj bouře 24 hodin denně a hodlá se na Floridu co nejdříve vypravit.

Národní meteorologické středisko USA vytvořilo internetovou stránku, na níž dementuje či potvrzuje zprávy, jež se šíří před příchodem Irmy na území USA.

Příchod hurikánu Irma bude zřejmě nejvážnějším testem amerických jaderných elektráren po posílení jejich odolnosti vůči přírodním pohromám. Firma Florida Power & Light (FPL), provozovatel elektrárny Turkey Point, reaktory před nástupem Irmy uzavře. Turkey Point je asi 40 kilometrů jižně od Miami.

Hurikán Irma se prohnal Karibikem a zpustošil Kubu

Hurikán Irma v předchozích dnech zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zabil tam nejméně 28 lidí. 

Na Kubě porážel živel stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, zavalil silnice a ulice měst množstvím trosek. Metropoli Havanu zasáhly záplavy. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Přes 5000 turistů bylo evakuováno z prázdninových resortů na ostrovech u severního pobřeží. Úřady zatím nehlásily žádné mrtvé a zraněné, hovoří ale o velkých hmotných škodách.

Do východního Karibiku v sobotu vstoupil další hurikán, nazvaný Jose, o intenzitě druhého nejsilnějšího stupně. V noci na neděli se vyhnul ostrovům Svatý Martin a Svatý Bartoloměj více, než se původně očekávalo. Na ostrovech panovala nejvyšší pohotovost a byla kvůli bouři opět přerušena veškerá letecká a námořní doprava. Oba ostrovy zasáhl už hurikán Irma. Hurikán na ostrovech způsobil škody nejméně za 1,2 miliardy eur.

Mexické pobřeží naopak zasáhl hurikán Katia. Rychlost větru činila 120 kilometrů za hodinu. Jde o hurikán první kategorie. Zasáhl mexický stát Veracruz u Mexického zálivu.

V Mexiku už ze čtvrtka na pátek udeřilo silné zemětřesení, které zabilo nejméně 61 lidí a na 250 dalších zranilo. Nejsilnější zemětřesení v zemi za sto let postihlo nejvíce chudé státy Chiapas a Oaxaca. Země v sobotu drží státní smutek.