Zkušený pilot a inženýr amerických vzdušných sil podplukovník Eric Schultz zemřel podle nevadských médií minulý týden při havárii dosud neznámého typu letounu na základně Nellis v Nevadě. Hurikán Irma na sebe strhl většinu pozornosti, takže katastrofu zaznamenala hlavně místní média, která až po třech dnech donutila americkou armádu vydat prohlášení, které havárii potvrdilo. "Mohu s určitostí říci, že nešlo o F-35," řekl na přímý dotaz serveru Military.com generál Dave Goldfein, velitel amerických vzdušných sil. Podplukovník Schultz bude mít v úterý pohřeb.

Američané v Nevadě testují jak nové stroje, tak nové zbraně a vybavení starších letounů. Den po havárii dosud neznámého typu letounu ztratili při testech nové výzbroje dva bitevníky A-10, jejichž piloti se ovšem stihli katapultovat.

"Informace o typu letounu je utajovaná a není možné o ní hovořit," řekla serveru Military.com Christina Sukach, mluvčí letecké jednotky umístěné na základně Nellis o havárii.

Nevadská média spekulují, že buď šlo o novou upravenou verzi nové stíhačky F-35, která je právě zaváděna do výzbroje americké armády a dalších spojenců. To odvozují od pilota Schultze, který byl s testováním F-35 spojen. Pokud by šlo o havárii stroje F-35, který je neustále modernizován, byla by to první přiznaná havárie tohoto stroje, který si pořizuje například i japonská, britská nebo nizozemská armáda.

Nebo mohlo jít o úplně nový, dosud neznámý letoun, čemuž nasvědčují indicie jako to, že letadlo patřilo zásobovacímu velení amerických leteckých sil (AFMC), pod nějž právě patří testovací eskadry v Kalifornii a Nevadě. Na základně Nellis se v minulosti v utajení testovaly například první neviditelný stroj F-117 nebo bombardér B-2.

Na základně působí všechny tři firmy dodávající stroje americké armádě, tedy Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman. Právě posledně jmenovaná získala v roce 2015 kontrakt na vývoj nového bombardéru, který dostal označení B.21 Raider, který má být zaveden do služby v roce 2025. Pokud už existuje prototyp, tak je zcela jistě podle vojenských zdrojů testován na základně Nellis. Už v minulosti lovci fotografií nových letadel ukazovali ze základny Nellis obrysy nového stroje ve tvaru trojúhelníku.

Základna Nellis leží blízko Las Vegas, ale testovací lety se odehrávají ve 130 kilometrů vzdálené oblasti Area 51 nad solným jezerem Groom Lake.