Severní Korea v pátek odpálila přes japonské území další balistickou raketu, která urazila 3700 kilometrů a dopadla do Tichého oceánu. Pchjongjang dal testem najevo, že je schopen zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam, který se nachází asi 3400 kilometrů od KLDR. Severokorejský režim nedávno pohrozil, že na Guam, kde mají Američané leteckou základnu, zaútočí. O situaci na Korejském poloostrově bude ve 21:00 SELČ jednat Rada bezpečnosti OSN.

Americká armáda tvrdí, že raketa nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku ani pro pacifické území Guamu. Novou severokorejskou zkoušku odsoudily Spojené státy, Francie, Británie, Německo i Evropská unie jako celek. Japonsko a Jižní Korea zareagovaly svoláním svých bezpečnostních rad a jihokorejská armáda krátce po severokorejské zkoušce odpálila dvě balistické rakety, které měly simulovat útok na KLDR.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson vyzval Rusko a Čínu, aby přijaly proti KLDR nová opatření. Připomněl přitom, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je "největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce".

Rada bezpečnosti OSN schválila tento týden přísnější sankce vůči Severní Koreji v reakci na její nedávnou šestou jadernou zkoušku. Sankce mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, a omezují dovoz ropy. Spojené státy, které novou rezoluci navrhly, žádaly původně přísnější opatření, včetně ropného embarga, pod tlakem Ruska a Číny ale text zmírnily.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing dnes prohlásila, že Peking učinil obrovské oběti, aby naplnil rezoluce RB OSN, a že o upřímnosti Číny nemůže být pochyb. Čína dnešní severokorejskou zkoušku odsoudila, zároveň ale vyzvala všechny zainteresované strany k umírněnosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov test označil za nepřijatelnou provokaci.

Podle analytiků citovaných agenturou AP Severní Korea s největší pravděpodobností zkoušela raketu středního doletu Hwasong-12, tedy stejnou střelu, jaká přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó již 29. srpna. Odpal byl také proveden ze stejného místa - z mezinárodního letiště ve čtvrti Sunan na severu hlavního města Pchjongjangu. Raketa urazila 3700 kilometrů a pohybovala se v maximální výšce 770 kilometrů nad zemí.

Na řadě míst v severním Japonsku se kolem 07:00 místního času (o půlnoci SELČ) rozhoukaly sirény, které upozorňovaly na severokorejský test. Obyvatelé zároveň dostali na mobilní telefony textové zprávy vyzývající, aby vyhledali úkryt. Ranní televizní programy byly přerušeny varovným hlášením. Vlakové spoje mezi ostrovem Hokkaidó a hlavním japonským ostrovem Honšú byly dočasně zastaveny.

Související