V metru na západě Londýna došlo v pátek k explozi, která vyřadila část linky z provozu. Mělo se jednat o podomácku vyrobenou nálož, která zřejmě při výbuchu selhala. Fotografie z místa činu ukazují, že v soupravě explodovala bílá nádoba. Toto tvrzení se shoduje s výpověďmi očitých svědků. Vybuchl patrně koš, taška či podobný předmět, naznačují fotografie na sociálních sítích. Podle policie je to letošní pátý teroristický útok v Británii.

Britské bezpečnostní složky identifikovaly podezřelou osobu v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru. Informovala o tom s odvoláním na své zdroje zpravodajská televizní stanice Sky News. Totožnost podezřelého údajně zjistila na základě vyhodnocení záběrů z bezpečnostních kamer. Televize rovněž uvedla, že bomba byla napojena na časovací zařízení a zařízení patrně selhalo.

Nálož byla zřejmě vytvořena na bázi triacetonu triperoxidu (TATP). Jde o typ silné bomby, s kterou útočili teroristé například v Paříži v listopadu 2015 nebo v bruselském metru o rok později. Uvedla to americká televize CNN s odkazem na zdroj blízký vyšetřování s tím, že výbušnina ale nebyla příliš důkladně vyrobená.

Podle informací anglické Národní zdravotní služby lékaři po útoku ošetřili 29 zraněných lidí. Většina z nich byla ošetřena s popáleninami. Žádný z nich není ve vážném stavu. Oblast incidentu na jihozápadě britské metropole zůstává uzavřená a do vyšetřování se zapojila kontrarozvědka MI5, oznámila policie.

Londýnská policie incident označila za teroristický čin a vydala varování, aby se lidé vyhnuli stanici Parsons Green. Poblíž zastávky jsou sanitky a záchranáři. Přesnou příčinu výbuchu se zatím nepodařilo určit. Metro v oblasti přestalo jezdit. Podle informací agentury Reuters jsou na místě záchranáři i ozbrojené policejní složky.

Šéf policejní protiteroristické jednotky Mark Rowley na krátké tiskové konferenci obyvatele Londýna vyzval, aby byli bdělí a zachovali klid. Zároveň požádal očité svědky, aby policii poskytli informace, ať už ve formě přímého svědectví, či v podobě videonahrávek a fotografií z místa činu. Řada takových záběrů se již objevila na sociálních sítích.

"V myšlenkách jsem se zraněnými ze (stanice) Parsons Green a se členy zásahových týmů, kteří opět reagují rychle a statečně na pravděpodobný teroristický incident," prohlásila premiérka země Theresa Mayová.

Premiérka také oznámila, že Velká Británie zvýšila stupeň teroristického ohrožení na "kritický" - tedy nejvyšší možný. Naposledy byl nejvyšší stupeň teroristického ohrožení v Británii vyhlášen v květnu po útoku v Manchesteru.

Londýnský starosta Sadiq Khan podle agentury Reuters oznámil, že metropolitní policie posílí svou přítomnost v dopravních prostředcích i na klíčových místech hlavního města.

Páteční útok v Londýně posiluje podle německé kancléřky Angely Merkelové odhodlání bojovat proti islamistickému terorismu. Je to úkol, před kterým podle ní stojí všichni. Merkelová to řekla v Berlíně po setkání s francouzským premiérem Édouardem Philippem, který se vyslovil pro užší spolupráci v tomto boji.