Střední částí Vietnamu se v pátek přehnal tajfun Doksuri, úřady kvůli němu evakuovaly z pobřežních regionů bezmála 80 000 lidí. Řádění živlu provázejí záplavy, které si zatím vyžádaly jednu oběť na životě. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení vyhnout se kvůli hrozícím sesuvům půdy a záplavám provinciím Ha Tinh a Quang Binh, které jsou právě ve střední části země.

Tajfun teď postupuje k severní části Vietnamu. Podle serveru ABC News bouře postupně oslabuje a v sobotu by se měla úplně rozptýlit nad severním Laosem.

Vietnamská meteorologická služba uvedla, že vítr při tajfunu dosahoval více než 130 kilometrů v hodině. Ve městě Hue strhl střechy až 260 domů, některé části provincií Ha Tinh a Quang Binh zůstaly bez elektrického proudu. Podle agentury Reuters šlo o nejsilnější tropickou bouři v zemi za posledních několik let.

Část provincie Ha Tinh se potýká se záplavami. Aerolinky zrušily téměř 50 letů mezi vietnamskou metropolí Hanoj a Ho Či Minovým Městem. V bouři se potopily čtyři rybářské lodě, které se snažily dostat zpět na pevninu. Informace o případných obětech zatím nejsou k dispozici.

Vietnam každoročně zasáhne více něž deset tropických bouří nebo tajfunů. Podle oficiálních údajů v letošním roce kvůli bouřím zahynulo nebo zmizelo 140 lidí.

Související