Vesnice muslimských Rohingů v Barmě hoří, 410 tisíc lidí uprchlo za zhruba poslední měsíc do sousedního Bangladéše kvůli akcím barmské armády, které vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn označil za "učebnicový příklad etnické čistky".

"Důkazy jsou nepopiratelné - barmské bezpečnostní složky cíleně zakládají požáry, aby vyhnaly Rohingy z Barmy. Není o tom sporu: jde o etnickou čistku," uvedla nezisková organizace Amnesty International.

Barmští představitelé ovšem tvrdí, že jde jen o zásah proti islamistickým extremistům, kteří chtějí v Barmě (používající dnes jméno Myanmar) vybudovat stát založený na islámském právu šaría a kteří mají styky s radikálními islamisty v dalších zemích.

Současná akce barmské armády skutečně začala po útoku ozbrojených skupin na údajně 30 policejních a armádních stanovišť v barmském Arakanském státě. K útoku se přihlásila skupina ARSA, známá také jako Harakat al-Jaqín neboli Hnutí víry.

Podle svého prohlášení bojuje za práva muslimských Rohingů v Arakanském státě, části Barmy. Šlo prý o reakci na rostoucí útlak muslimských Rohingů žijících v jinak většinově buddhistické Barmě.

Vesnice Rohingů jsou terčem barmské armády už od loňského podzimu, kdy vojáci podle organizace Human Rights Watch vypálili tisíce domů a podle svědectví uprchlíků zabíjeli muže a znásilňovali ženy. Už tehdy označily některé neziskové organizace zabývající se dodržováním lidských práv postup barmské armády za genocidu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.