Popularita pravicových populistů z Alternativy pro Německo (AfD) pár dní před tamními parlamentními volbami stoupá. Aktuálně má strana podle politologů ze všech uskupení největší šanci skončit na třetím místě.

Kdo volí AfD?

Profil průměrného voliče AfD se od založení strany v roce 2013 proměňoval. Odpovídá to tomu, jak se vyvíjela hlavní témata, na nichž strana zakládá svou existenci: od ekonomických argumentů proti evropské integraci až k dnešnímu xenofobnímu apelu na obranu německé kultury. Dnešní voliči AfD jsou pravděpodobněji než u ostatních stran muži s nižším dosaženým vzděláním, kteří jsou nespokojeni se svou ekonomickou situací – bez ohledu na to, jaká je ve skutečnosti.

Svou voličskou základnu má strana v bývalém východním Německu, kde čerpá z nespokojenosti obyvatel s životem ve znovusjednoceném státě. Podle aktuálních průzkumů by AfD bodovala dokonce jako druhá nejsilnější v Meklenbursku – Předním Pomořansku, Durynsku a Sasku – blízko českých hranic. Geograficky koncentrovaná podpora znamená v poměrném volebním systému – jehož vliv je v tom specifickém německém nejsilnější – více křesel.

Že AfD možná nakonec předstihne všechny menší strany, které o vstup do Bundestagu usilují, vyplývá z analýzy posledních průzkumů, zveřejněné na stránkách Zweitstimme.org. Podpora strany přitom v posledních měsících stagnovala a komentátoři mluvili o přehnaných obavách z jejího působení v celostátní politice.

Jak se AfD daří na poslední chvíli voliče přesvědčit, vysvětluje v rozhovoru pro HN Wolfgang Schroeder, odborník na tuto stranu z Univerzity v Kasselu. "Jsou jediní, komu se daří vytvářet nějakou předvolební dynamiku," myslí si. Šéfové strany skutečně sklízejí pár dní před parlamentními volbami kritiku za skandální výroky a agresivní, nacionalisticky laděnou kampaň. "Když se zbylé strany proti sobě tak málo vymezují, je pro voliče přirozenější vidět AfD jako jedinou skutečnou opozici," dodává akademik Schroeder.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.