Americká média zatím nemají žádný důkaz o tom, že by čínská centrální banka skutečně zakázala čínským finančním institucím spolupracovat se Severní Koreou, jak to ve čtvrtek oznámil prezident USA Donald Trump. Napsala to v pátek agentura AP. Mluvčí čínské diplomacie v Pekingu Trumpovo tvrzení dokonce popřel.

Trump ve čtvrtek ohlásil faktickou bankovní blokádu KLDR. Oznámil, že Washington bude trestat sankcemi zahraniční firmy obchodující s Pchjongjangem a odřízne tak Severní Koreu od finančních zdrojů nutných pro budování jejího jaderného arzenálu. Trump výslovně uvedl, že i čínská centrální banka zakázala bankám obchodovat se Severní Koreou.

Čínská banka v pátek na dotazy amerických novinářů nereagovala a ani vládní úřady v USA nebyly podle AP schopné Trumpovu informaci potvrdit.

Ministr financí Steve Mnuchin prohlásil, že se šéfem Čínské národní banky ve čtvrtek obsáhle hovořil, "důvěrnou" debatu ale nehodlá komentovat.

Čína se na severokorejském zahraničním obchodu podílí z devadesáti procent a zprostředkuje pro KLDR spojení s mezinárodním bankovním systémem. Čínské bankovní sankce uvalené na Severní Koreu by měly drtivý dopad. Trump ve čtvrtek řekl, že čínské opatření "bylo trochu nečekané a USA ho vítají".

O zablokování čínských finančních transakcí s KLDR média v USA informovala během tohoto měsíce už několikrát. Pekingská vláda ale tento krok nikdy nepotvrdila.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pátek na tiskové konferenci v Pekingu řekl, že Trumpovo tvrzení je nepravdivé.

"Pokud je mi známo, tato informace neodpovídá skutečnosti," prohlásil mluvčí Lu Kchan.

Související