Nejzajímavějším momentem celé předvolební německé kampaně je úspěch populistů z Alternativy pro Německo (AfD). Jejím vstupem do parlamentu se prolomí jedno důležité poválečné tabu, které určitě změní politické prostředí v zemi, hodnotí před nedělní volbou německý politolog Wolfgang Merkel působící v Centru pro výzkum sociálních věd v Berlíně. "Nicméně to, s čím vyhrával volby už Adenauer, platí v Německu obecně i dnes: hlavně žádné experimenty," připomíná politolog prvního poválečného německého kancléře.

Až dostane Angela Merkelová tuto neděli od voličů již počtvrté v řadě oprávnění k tomu vést zemi – a Wolfgang Merkel nepochybuje, že ho dostane – bude mít kancléřka šanci délkou svého úřadování Adenauera předstihnout. Merkel to ale nepovažuje za dobrou věc pro německou demokracii. "Ona je v čele už příliš dlouho," myslí si. "Její strategie směrem k voličům se dá popsat pojmem asymetrická demobilizace. Trvale se vyhýbá debatám o problematických tématech a bere tím voličům ostatních stran motivaci chtít něco změnit," vysvětluje Merkel.  

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.