Ve chvíli, kdy záchranáři pokračují v prohledávání trosek po ničivých úterních otřesech, zasáhlo v sobotu Mexiko další silné zemětřesení, tentokrát o síle 6,2 stupně. Epicentrum mělo v jižním státě Oaxaca, který zažil silné zemětřesení už na začátku měsíce. Otřesy pocítili i obyvatelé metropole, kde se mírně chvěly budovy. Z jihu jsou hlášeny materiální škody, uvedla agentura AFP. Mexické úřady mezitím oznámily, že počet obětí úterního zemětřesení překročil 300.

Po sobotních otřesech se v hlavním městě rozezněly poplašné sirény a lidé vybíhali do ulic mnohdy jen v pyžamech, neboť bylo ráno. Dvě ženy zemřely během evakuace na infarkt, uvedla agentura AFP. Záchranáři na chvíli ustali v prohledávání sutin. Úřady mezitím zjišťovaly, zda je pro ně bezpečné pokračovat v práci.

V Oaxace bude třeba opravit jeden most přes dálnici, který statik nechal uzavřít již po předchozím zemětřesení. Zřítilo se také několik již poškozených budov, uvedl prezident Enrique Peňa Nieto. Přes 300 tisíc domácností a podniků se na několik hodin ocitlo bez elektřiny.

Mexické hlavní město a okolní státy se dosud vzpamatovávají z katastrofálních následků úterních otřesů o síle 7,1 stupně, které připravily o život podle nejnovější bilance nejméně 305 lidí a více než dvě tisícovky zranily.

Sobotní zemětřesení mělo podle amerického geologického střediska USGS epicentrum 19 kilometrů od města Matías Romero ve státě Oaxaca vzdáleném od metropole téměř 500 kilometrů. Centrum úterních otřesů bylo v sousední Pueble přibližně 120 kilometrů od hlavního města.

Oaxaca a další jihomexické státy zažily zemětřesení už 7. září, zahynulo asi 100 lidí. Otřesy měly sílu 8,1 stupně. "Domy, které ještě stály, spadly. Všichni jsme na ulici," řekla agentuře AP po dnešních otřesech Bettina Cruzová z okresu Juchitán v Oaxace.

Související