Ukrajinské úřady nechaly evakuovat 30 tisíc lidí kvůli mohutnému požáru, který vyvolal sérii explozí ve vojenském muničním skladu v centrální části Ukrajiny. Nad místem byl také uzavřen vzdušný prostor.

Požár vypukl v úterý pozdě večer na vojenské základně u obce Kalynivka, informovaly ukrajinské úřady, podle nichž byli nejméně dva lidé zraněni.

Vojenská prokuratura oznámila, že případ vyšetřuje jako sabotáž.

Kromě Kalynivky, která leží asi 190 kilometrů jihozápadně od ukrajinské metropole Kyjeva, byly evakuovány i dvě sousední vesnice a úřady vyzvaly občany, aby nepodléhali panice. V okruhu 50 kilometrů byl uzavřen vzdušný prostor, policie zablokovala několik silnic a změněny byly jízdní řády 14 vlakových spojů.

Podle agentury AP byly v zasažené oblasti také přerušeny dodávky elektřiny a plynu.

Požár a exploze podle ukrajinských médií nastaly v největším muničním skladu země, kde bylo uskladněno zhruba 188 tisíc tun munice, včetně raket určených pro odpalování z raketometů Grad. Plameny poničily také čtyři obytné budovy.

Po mohutných explozích z úterního pozdního večera následovala řada menších výbuchů, které pokračovaly až do středečního dopoledne. Podle agentury AFP se exploze ozývaly každých pět vteřin. Premiér Volodymyr Hrojsman ve středu ale prohlásil, že úřady mají situaci pod kontrolou.

Na středečním mimořádném zasedání vlády Hrojsman naznačil, že požár by mohli mít na svědomí nepřátelé Ukrajiny. "Ukrajina je ve válce, a lze tedy očekávat, že její nepřátelé se budou snažit udělat maximum, aby ji oslabili," prohlásil.

Ukrajinská armáda bojuje od dubna 2014 na východě země s proruskými separatisty. Konflikt už si vyžádal přes 10 tisíc mrtvých.

Požár u Kalynivky není ojedinělým případem. V březnu hořelo ve skladu zbraní u Charkova, jeden člověk tehdy přišel o život. Evakuovat bylo třeba kolem 20 tisíc lidí. Ministerstvo obrany vinu tehdy připisovalo ukrajinským separatistům a Moskvě.