Lidé mají přirozenou tendenci věci zjednodušovat, protože si myslí, že jim rozumí. Dobře to popisují autoři letos vydané knihy Knowledge Illusion: Why We Never Think Alone (Iluze znalostí: Proč nikdy nepřemýšlíme sami). Jeden z nich, profesor marketingu Philip Fernbach, tvrdí, že americký prezident Donald Trump je učebnicovým příkladem takového chování a že z toho plyne pro svět nebezpečí.

"Trump je krásným příkladem iluze znalostí. Najednou říká, že si nikdy nedokázal představit, jak složitý může být systém zdravotní péče nebo jak komplikované je téma Severní Koreje," řekl Fernbach v rozhovoru pro HN na konferenci Aténské demokratické forum, pořádané deníkem New York Times. "Tohle z něj ale dělá nebezpečného politika, protože iluze znalostí vede k přehnanému sebevědomí. Když si myslíte, že je něco jednoduché, jste přesvědčen, že víte, co se bude dít dál. Ale věci mohou být komplikovanější a on si nepřipouští onu složitost."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.