Španělští policisté v sobotu pokračovali v opatřeních, jež mají zabránit nedělnímu katalánskému referendu o nezávislosti autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Policie uzavřela více než polovinu z 2315 škol, které měly posloužit jako hlasovací místnosti. Stoupence referenda, kteří několik desítek dalších škol obsadili, pak vyzvala, aby budovy do nedělního rána vyklidili. Španělské úřady se také pustily do blokování internetových platforem, které by mohly posloužit k elektronickému hlasování. Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont požádal večer, jen několik hodin před kontroverzním referendem, o zprostředkování dialogu s vládou v Madridu. Podle agentury AFP naznačil, že by se ho měla ujmout Evropská unie.

Z novináře do čela Katalánska. Carles Puigdemont chce referendum za každou cenu, hrozí mu i vězení

Španělská vláda informovala, že policie znemožnila přístup do 1300 škol určených pro referendum. Dalších více než 160 škol obsadili občané, z nichž mnozí tam dokonce nocovali. Lidé se svou přítomností snaží zajistit, že se hlasování uskuteční. Policie jim dala ultimátum k odchodu do nedělních 06:00 SELČ. Není přitom jasné, zda a jak po dané lhůtě policie zakročí. Navzdory ujišťování ze všech stran, že veškeré akce budou nenásilné, panují obavy, aby se situace nevymkla kontrole. Úřady hodlají budovy v neděli každopádně zablokovat, aby do nich nikdo nemohl za účelem hlasování vejít. Opustit je ale bude možné kdykoliv, vzkázaly.

O tom, zda se hlasování uskuteční, panují pochybnosti. Jordi Sánchez, vůdce strany Katalánské národní shromáždění (ANC), která usiluje o odtržení Katalánska, řekl, že vzhledem k opatřením španělských úřadů by i účast jednoho milionu, tedy méně než pětiny z celkového počtu katalánských voličů, byla úspěchem. Organizátoři občanské akce, při níž voliči obsadili desítky škol, si uvědomují, že je to málo. Pokud se tento počet nezvýší, bude pro mnoho lidí obtížné hlasovat, upozornili.

Razie v telekomunikačním centru

Policie podle médií také podnikla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Překvapivá akce se odehrála ráno a cílem bylo vynutit rozhodnutí katalánského Nejvyššího soudu odstavit elektronické služby. Policie údajně uzavřela 29 aplikací a systémů, které byly určeny pro digitální hlasování a sčítání hlasů.

V Katalánsku je přes víkend nasazeno 26 tisíc policistů, kteří se mají postarat o to, že referendum nebude. Katalánský premiér Carles Puigdemont už v pátek nicméně řekl, že vše je připraveno k tomu, aby lidé mohli vyjádřit svůj názor. V sobotu dodal, že v neděli nedojde k tomu, že by stoupenci referenda všeho naráz nechali a šli domů. Většina Katalánců si referendum přeje, ale podle posledních průzkumů by pro nezávislost hospodářsky nejsilnějšího regionu Španělska hlasovalo jen 44 procent.

Výsměch demokracii, vzkazuje ministr

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis v sobotu označil referendum za "výsměch demokracii", který jde proti cílům a myšlenkám Evropské unie. Referenda podle něj bývají ve skutečnosti "oblíbeným nástrojem diktátorů".

V Madridu se v sobotu konala demonstrace několika tisíc lidí, kteří proti referendu protestovali z obav, že přivodí rozpad Španělska. Někteří křičeli "Ať žije Španělsko" a "Do vězení s Puigdemontem". Manifestace několika tisíc osob se konala i v Barceloně, rovněž za zachování španělské celistvosti. Lidé mávali katalánskými a španělskými vlajkami a skandovali: "Nenechte se zmást, Katalánsko je Španělsko." Zároveň vyzývali Puigdemonta k demisi.

Katalánská vládnoucí separatistická koalice se zavázala, že pokud se většina v referendu vysloví pro odtržení, vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin.

Související