Nejméně 58 mrtvých a 527 zraněných si v noci na pondělí místního času (pondělí ráno SELČ) podle policie vyžádala střelba v Las Vegas. Střelba patrně vycházela od jednoho z hotelů s kasinem a cílila na návštěvníky hudební akce. Policie uvedla, že jediný podezřelý střelec je mrtvý.

Dopadeným a zneškodněným střelcem je místní občan. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock měl u sebe v hotelovém pokoji, z něhož střílel, 17 zbraní. Paddock měl rovněž dvě zařízení, která umožňují upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou zajišťující rychlejší střelbu. Po prohledání jeho domu policisté zjistili, že Paddock vlastnil zhruba čtyři desítky zbraní.

Útočník střílel do davu více než 22 tisíc lidí z 32. podlaží hotelu Mandalay Bay. Jeho motiv stále zůstává nejasný. Policie už našla i ženu, která se se střelcem v hotelu ubytovala a po které pátrala. K motivu střelby zatím policie neposkytla žádné informace. 

Policisté podle šerifa prohledali Paddockův dům ve městě Mesquite vzdáleném 120 kilometrů od místa činu a nalezli zmíněný arzenál. Ve svém voze pak měl dusičnan amonný používaný při výrobě výbušnin. Nic co by objasnilo dosud neznámý motiv střelby však policisté neobjevili.

Již nejméně dva majitelé obchodů se zbraněmi ze států Nevada a Utah uvedli, že si u nich Paddock kupoval výzbroj, žádné známky potenciálně nebezpečného jednání však u něj prý nespatřili.

K útoku se nicméně přihlásil Islámský stát. Teroristé to oznámili prostřednictvím své tiskové agentury. Střelec podle ní údajně před několika měsíci konvertoval k islámu.

"Útok v Las Vegas byl proveden vojákem Islámského státu v reakci na výzvy napadnout koaliční cíle," uvedla propagandistická agentura Amak s odkazem na koalici vedenou Spojenými státy, která bojuje proti oddílům Islámského státu v Sýrii a Iráku.

"Útočník z Las Vegas před několika měsíci konvertoval k islámu," tvrdí agentura.

Vazbu teroristické organizace na masakr v Las Vegas nelze bezprostředně ověřit. Islámský stát se občas hlásí k akcím, se kterými nejspíš nemá přímé spojení, ale u kterých se cítí být inspirátorem.

Reuters s odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele uvedl, že neexistují žádné důkazy o napojení střelce z Las Vegas na jakékoli mezinárodní teroristické skupiny. Jeden z nejmenovaných činitelů agentuře řekl, že Paddock měl v minulosti psychické problémy.

Podle sdělení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v tuto chvíli nejsou žádné důkazy o tom, že by pachatel byl napojen na nějakou mezinárodní teroristickou organizaci.

Policie střelce dopadla a zneškodnila ve 32. podlaží hotelu Mandalay Bay, odkud vycházela střelba na účastníky koncertu country hudby. Ten se konal pod širým nebem na druhé straně bulváru Strip, který je lemován hotely, kasiny a mnoha kluby. Střelec podle šerifa vypálil stovky výstřelů z hotelového pokoje.

Šerif místní policie Joseph Lombardo řekl, že muž střílel sám. Potvrdil, že se ukázaly jako nepravdivé zprávy o střelbě na dalších místech bulváru Strip.

"Vyšetřování pokračuje, s jistotou ale víme, že pachatel je mrtev a že už nepředstavuje hrozbu," řekl šerif. 

Mezi oběťmi střelby jsou pravděpodobně i policisté, kteří byli mimo službu a byli mezi návštěvníky třídenního festivalu country hudby. Lombardo upřesnil, že zraněni byli dva policisté, přičemž stav jednoho z nich je kritický.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové zatím není potvrzeno, zda jsou mezi oběťmi i cizinci, respektive čeští občané.

Televize Fox News uvedla, že v době zahájení střelby v neděli kolem 22:45 místního času měl vystoupení zpěvák Jason Aldean. Z amatérských záběrů na internetu je slyšet, že koncert ještě několik sekund pokračoval i poté, co bylo jasně slyšet střelbu z automatické zbraně. Zpěvák i další umělci jsou podle televize CNN v pořádku.

"Začalo to jako zvuk rozbitého skla. Dívali jsme se kolem sebe, abychom zjistili, co se děje. O několik minut později bylo slyšet ra-ta-ta-ta. Mysleli jsme, že to je ohňostroj nebo petardy. A pak jsme si uvědomili, že ne, že to je střelba," řekla CNN jedna z návštěvnic koncertu Monique Dekerfová. Mezi jednotlivými salvami byly jen krátké přestávky, během nichž pachatel patrně měnil zásobníky nebo zbraně.

Počtem mrtvých toto krveprolití překonalo dosavadní nejtragičtější střelbu do lidí v USA z loňského června. Muž, který se hlásil k takzvanému Islámskému státu (IS), tehdy v gay klubu v Orlandu zastřelil 49 lidí. Šlo také o nejhorší teroristický útok v USA od atentátů z 11. září 2001.

Americký prezident Donald Trump označil střelbu za "akt čirého zla". V projevu v Bílém domě vyjádřil soustrast obětem, stejně jako například britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová, český prezident Miloš Zeman či papež František.

Poděkoval záchranářům za "zázračnou rychlost" jejich zásahu. Prezident zároveň oznámil, že ve středu Las Vegas navštíví, aby se setkal se záchrannými týmy a s pozůstalými. "Národ je nyní ve smutku a šoku jednotný," řekl Trump v krátkém smutečním projevu k novinářům. Na jejich otázky neodpověděl.