Ruská policie ve čtvrtek provedla razii v domovech nejméně pěti lidí spojených s někdejším nejbohatším Rusem a odpůrcem Kremlu Michailem Chodorkovským, který žije v exilu v západní Evropě. Vyšetřovací výbor podle agentury AP uvedl, že se zátah týkal trestního případu z roku 2003 kolem ropné firmy Jukos.

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za údajné finanční podvody a obří krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě milosti prezidenta Vladimira Putina propuštěn a odjel do západní Evropy, kde nyní žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu.

Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale "obyčejný zloděj".

List The Moscow Times napsal, že policie prohledala domovy opozičních aktivistů pracujících pro prodemokratickou organizaci Otevřené Rusko, kterou Chodorkovskij založil. Moskva toto opoziční hnutí v dubnu letošního roku zakázala.

Podle listu The Moscow Times byla razie provedena mimo jiné v domovech rodičů předsedy hnutí Otevřené Rusko Alexandra Solovjova. Organizace Otevřené Rusko potvrdila, že se zátah týkal vyšetřování kolem Jukosu.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha Chodorkovskij. Po jeho odsouzení byla společnost Jukos rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Související