Bývalý tajný agent německé vlády Werner Mauss byl odsouzen ke dvěma rokům s podmínkou kvůli daňovým podvodům. Sedmasedmdesátiletý muž, jemuž média přezdívají "německý James Bond", tak nemusí jít do vězení. Kromě toho má Mauss podle zatím nepravomocného rozsudku poslat 200 tisíc eur (přes 5,1 milionu korun) charitativním organizacím.

Zemský soud v Bochumi ve čtvrtek konstatoval, že Mauss pod krycím jménem v zahraničí ukryl velké obnosy peněz, a tím mezi lety 2002 a 2011 způsobil daňové úniky v řádu milionů eur.

Německý ”James Bond” odhaloval zločin po celém světě. Neplatil ale daně, dluží státu miliony

Mauss před soudem nařčení popíral a jeho obhájci požadovali zproštění obvinění. Hned po vynesení rozsudku také oznámili, že podají odvolání. Soudu vyčetli, že nezpřístupnil polehčující důkazy. Státní zastupitelství pro Mausse požadovalo vězení v délce šesti let a tří měsíců, napsala agentura DPA.

Mauss tvrdí, že miliony uložené většinou v nadacích nelze považovat za jeho. Jde prý spíš o fond zahraničních poskytovatelů peněz, které měly sloužit k financování jeho tajných činností coby agenta.

Mauss připouští, že po desetiletí plnil tajné mise z pověření spolkové vlády, mimo jiné při osvobozování rukojmích.

Jednou se dokonce označil za "prvního tajného agenta Německa".

Do hledáčku daňových úřadů se dostal poté, co se jeho jméno objevilo na CD se seznamy daňových hříšníků, které získala spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

Soudce Markus van den Hövel při zdůvodňování rozsudku řekl, že při vyměřování trestu bylo třeba přihlížet k "působivému životnímu výkonu" Mausse.

Podle agentury DPA dlouhá desetiletí neexistovala ani fotografie Wernera Mausse, zato měl mnoho krycích jmen. Přicházel do styku s teroristy, juntami, povstalci i drogovými kartely. Jeho životní příběh byl také zfilmován.

Kariéru agenta německé vlády Mauss ukončil na přelomu tisíciletí. Od té doby se podle vlastních tvrzení věnuje především práci pro organizace na ochranu lidských práv a osvobozování rukojmích, například z řad pracovníků humanitárních organizací.

Mauss na svých internetových stránkách tvrdí, že přispěl k dopadení zhruba 2000 zločinců a rozbití více než stovky zločineckých organizací. Střelnou zbraň přitom údajně použil pouze jednou a zachránil desítky životů.

Související