Ukrajinský parlament po čtvrtečním nezdaru schválil v prvním čtení klíčový zákon o budoucí reintegraci Donbasu, jehož značnou část už čtvrtým rokem ovládají proruští separatisté. O rok také prodloužil zvláštní správní režim v této východoukrajinské oblasti.

Pro zákon o Donbase nakonec hlasovalo 233 poslanců, k přijetí bylo přitom zapotřebí nejméně 226 hlasů. Stalo se tak poté, co z předlohy zmizela zmínka o minských mírových dohodách, což podle tisku požadovali mnozí poslanci, a to i vládních stran.

Po hlasování předseda sněmovny Andrij Parubij prohlásil, že ukrajinský parlament tímto způsobem označil Rusko za agresora.

Ještě před hlasováním se strhla rvačka, když se poslanec z nacionalistické strany Svoboda pokoušel zabránit hlasování fyzickým útokem na předsedu, ale poslanci vládních stran ho nenechali projít. Jednání sněmovny nezabránila ani dýmovnice. U sídla parlamentu policie zasáhla proti nacionalistům.

Zákon, který má v budoucnu zajistit zpětnou integraci Donbasu, označuje východní regiony země za dočasně okupované území a Rusko za agresora. Uvádí, že cílem ukrajinské politiky je obnovení ústavního pořádku v Donbase a osvobození oblastí kontrolovaných povstalci.

Proti zákonu, který předložil prezident Petro Porošenko, se postavili poslanci nacionalistické strany Svoboda, zastupitelé regionální Svépomoci a několik nezařazených.

Podle kritiků by Ukrajina tímto zákonem ztratila charakter unitárního státu a přišla o plnou kontrolu nad Donbasem, Porošenkův zákon se prý také příliš opírá o minské dohody, s jejichž obsahem část ukrajinských nacionalistů nesouhlasí.

Čtvrteční jednání parlamentu skončilo prudkým konfliktem, když nacionalisté zablokovali řečnickou tribunu. Před parlamentem odpůrci zákona uspořádali demonstraci. Tajemník bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov zmaření schůze označil za "dílo ruských agentů".

Nicméně i poslance vládních stran musel osobně přesvědčovat prezident Porošenko a na základě jejich připomínek se předloha na poslední chvíli ještě měnila.

Zákon podle ukrajinské redakce BBC fakticky ukončí "protiteroristickou operaci" proti povstalcům v Donbase a změní strukturu velení sil zapojených do bojových operací.

Proti "ruské agresi v Doněcké a Luhanské oblasti" má vzniknout sjednocený operativní štáb ozbrojených sil, namísto štábu protiteroristické operace, který podléhal tajné službě SBU, což omezovalo armádu.

Moskva zákon kritizuje, ruský vyjednávač Boris Gryzlov prohlásil, že předloha je v naprostém rozporu s minskými dohodami, ještě více odděluje Donbas od Ukrajiny a blokuje mírové urovnání.

Konflikt v Donbase si od dubna 2014 vyžádal na 10 tisíc mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko, že vojensky podporuje separatisty. Moskva to stále popírá.