Ruská policie při sobotních demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného, které se konaly v osmi desítkách měst po celé zemi, pozatýkala 290 lidí. Informovala o tom v neděli na svém webu nezisková monitorovací skupina OVD-Info, podle níž bylo nejvíc zadržených v Petrohradu, kde policie odvezla 68 účastníků nepovolené akce.

Podle OVD-Info se při protestech zatýkalo ve 26 městech. Po Petrohradu měli druhý nejvyšší počet zadržených v Jaroslavli – 57. V Moskvě policisté zajistili 26 osob, které byly podle nedělních informací po sepsání protokolu zase propuštěny. V Lipecku bylo na policejní stanice přivedeno rovněž 26 osob a v Krasnodaru 21.

List Kommersant napsal, že největší účast na demonstracích zaznamenal Petrohrad, kde se sešlo na pět tisíc stoupenců opozice, a v Moskvě, kde jich přišlo kolem 2500. V ostatních městech se účast pohybovala od několika desítek do dvou set osob. V Novosibirsku, Samaře, Saratovu a Čeljabinsku se shromáždilo vždy zhruba tři sta demonstrantů.

Podle deníku šlo v sobotu vesměs o nepovolené akce. Výjimkou byla jen čtyři města, kde úřady shromáždění povolily – Vladivostok, Krasnojarsk, Omsk a Chabarovsk. Server Newsru.com v sobotu napsal, že úřady umožnily konání 17 akcí.

Demonstrace, které svolal Navalnyj, se záměrně konaly v den 65. narozenin prezidenta Vladimira Putina. Jejich účastníci přišli, aby podpořili kandidaturu Navalného v prezidentských volbách, jež se budou konat v příštím roce. Putin zatím oficiálně neoznámil, zda bude kandidovat, čas na to má do listopadu.

Navalnyj – který se sobotního protestu v Petrohradu zúčastnit nemohl, protože byl předtím odsouzen k dvacetidennímu vězení kvůli organizování nepovolených akcí – kandidovat chce, ale podle volební komise kvůli pravomocnému odsouzení nemůže. Letos byl Navalnyj odsouzen už potřetí.

Související